E-commerceMagazyny
Gorące newsy

Amazon wstrzymuje budowę nowych magazynów w Hiszpanii

Hiszpański portal El Confidencial donosi, że Amazon wstrzymuje budowę nowych magazynów w Hiszpanii. Amerykański gigant e-commerce miał przekazać swoim dostawcom i partnerom, aby „poczekać”. Nowe magazyny Amazon w Hiszpanii nie powstaną z powodu rosnącej inflacji i spadku popytu konsumpcyjnego.

Nowe magazyny Amazon w Hiszpanii nie powstaną

Amazon wstrzymuje budowę nowych magazynów w Hiszpanii. Hiszpański portal informacyjny El Confidencial, powołując się na niezidentyfikowane źródła firmy, poinformował, że gigant e-commerce zawiesił budowę co najmniej do 2024 roku. Amazon w mailowym oświadczeniu dla Reutersa nie zaprzeczył tym informacjom, ale przekazał, że ,,pozostaje zaangażowany w Hiszpanii”.

W 2022 roku otworzyliśmy nowe stacje logistyczne, huby Amazon Fresh i centrum logistyczne (w Hiszpanii) – przekazała firma, nie rozwijając tematu.

Obecnie firma posiada już 28 centrów logistycznych w Hiszpanii. W lipcu otworzyła nowe centrum w Onda z ponad 130 tys. metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. Zarządza ono do 4 milionami jednostek dużych produktów. I choć nowe magazyny Amazon na razie nie powstaną, nie ma obecnie planów zamknięcia już istniejących centrów logistycznych w tym kraju. Amazon poinformował w czerwcu, że planuje dodać 2 000 nowych miejsc pracy w Hiszpanii w 2022 roku, zwiększając całkowitą liczbę pracowników w tym kraju do 20 000. Nowe etaty obejmują ponad 500 miejsc pracy w sektorach o wysokim zapotrzebowaniu, takich jak inżynieria, rozwój oprogramowania, nauka o danych i uczenie maszynowe.

Jesteśmy niesamowicie dumni, że możemy nadal oferować tak szeroki wachlarz możliwości zawodowych tysiącom ludzi w Hiszpanii – powiedziała w czerwcu wiceprezes i dyrektor generalna Amazon w Hiszpanii i Włoszech, Mariangela Marseglia.

Czytaj też: Amazon wchodzi na nowy rynek. Pojawiają się obawy o bezpieczeństwo danych

Galopująca inflacja

Gigant e-commerce planował w Hiszpanii budowę magazynów o łącznej powierzchni 150 000 metrów kwadratowych. Nowe magazyny Amazon miały powstać w miastach takich jak Murcia, Saragossa, Vitoria, San Sebastián, Asturia, Vigo, Sewilla, Girona i Reus (Tarragona). Amazon wstrzymuje budowę z powodu galopującej inflacji i spadku popytu konsumpcyjnego. Inflacja w Hiszpanii osiągnęła około 10,5 procent, a e-commerce w kraju znacznie spowolnił.

Podczas gdy rynek internetowy osiągnął silny wzrost w czasie pandemii, gdy zamknięto sklepy stacjonarne, w tym roku popyt konsumencki znacząco spadł. Firma musiała zwiększyć swoją sieć magazynów w ciągu ostatnich kilku lat, ale teraz kosztuje ją to sporo pieniędzy. Według Amazona, nadmiar mocy produkcyjnych, utracona produktywność i inflacja kosztowały firmę 5,6 mld euro w II kwartale tego roku.

Amazon przejął w zeszłym miesiącu specjalistę od mechatroniki, Cloostermans, aby wzmocnić swoje działania w zakresie robotyki magazynowej. Firma jednocześnie więc dokonuje inwestycji i odwołuje lub opóźnia otwarcie nowych centrów realizacji zamówień i logistyki na wszystkich swoich rynkach.

Czytaj też: Amazon przejmuje belgijską firmę mechatroniczną Cloostermans

Amazon pozywa administratorów grup na FB za fejkowe recenzje

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

21 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button