KolejowyTransport
Gorące newsy

Koleje Rosyjskie wzywają Unię Europejską do… zniesienia sankcji

Koleje skarżą się, że już wcześniej prosiły o zwolnienie z sankcji, ale nikt im nie odpowiedział

Koleje Rosyjskie wysłały do Unii Europejskiej apel z pilną prośbą, aby znieść sankcje, nałożone na spółkę na początku roku. Koleje skarżą się, że zwróciły się o zwolnienie z tych sankcji już trzy miesiące temu, ale do tej pory nie otrzymały odpowiedzi.

Koleje Rosyjskie chcą, aby Rada UE zniosła sankcje

Koleje Rosyjskie wysłały apel do Rady Unii Europejskiej, aby ta… zniosła sankcje. W apelu Koleje Rosyjskie wskazują na „konieczność jak najszybszego rozpatrzenia sprawy, zniesienia sankcji i podjęcia obiektywnej decyzji w tej sprawie”.

Od złożenia wniosku do Rady UE minęły ponad 3 miesiące, ale nadal nie został on rozpatrzony. Spółka nie została poinformowana o przyczynach tak dużego opóźnienia. Może to świadczyć o stopniu zaniedbania i obojętności, z jaką Rada UE traktuje rosyjskich obywateli – poinformowały Koleje Rosyjskie.

W lipcu tego roku państwowa spółka kolejowa oficjalnie zwróciła się do Komisji UE o zniesienie sankcji, które dotyczą Kolei Rosyjskich. Według spółki unijne sankcje… naruszają prawa pasażerów.

Sankcje mają na celu ograniczenie zdolności Kolei Rosyjskich do pełnienia ważnych społecznie, humanitarnych funkcji i mają charakter dyskryminacyjny w stosunku do ludności Federacji Rosyjskiej. Ponadto są one sprzeczne ze znaczną liczbą norm prawa międzynarodowego i aktów samej UE” – powiedział RZD.

Czytaj też: Państwowy przewoźnik odmładza flotę. Kupi 400 lokomotyw!

Sankcje mogą zostać przedłużone

RZD znalazł się wśród pierwszych podmiotów, które trafiły na listy sankcji UE już kilka dni po wybuchu wojny na Ukrainie. Nałożone sankcje mają charakter finansowy. Oznacza to, że prowadzenie interesów z Kolejami Rosyjskimi, na przykład jako operator dalekobieżnych kolejowych usług towarowych, jest nadal dozwolone.

Tekst UE brzmi: „Zakazuje się bezpośredniego lub pośredniego kupna, sprzedaży, świadczenia usług inwestycyjnych lub pomocy przy emisji lub innego obrotu zbywalnymi papierami wartościowymi i instrumentami rynku pieniężnego, wyemitowanymi po dniu 12 kwietnia 2022 r., z.. ”, po którym następuje szczegółowy opis wszystkich podmiotów, których to dotyczy. Na stronie 135 dokumentu wyjaśniono, że dotyczy to również Kolei Rosyjskich.

Dotychczasowe sankcje gospodarcze nałożone przez UE na Rosję obowiązują co najmniej do 31 stycznia 2023 roku. W lipcu Rada Europejska stwierdziła, że mogą one zostać przedłużone, jeśli sytuacja na Ukrainie się nie ustabilizuje.

Czytaj też: Prezeska banku centralnego Rosji ostrzega przed proinflacyjnym wpływem mobilizacji

Czechy też przyznają pierwszeństwo pociągom towarowym

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

7 Komentarze

  1. Wszystkie skargi i żale prosze kierować do Wladka Putina .. za kazdy nawet najmniejszy klopot odpowiada Putin .. nie byłoby putina nie byłoby sankcji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button