PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

USA chcą, by Air India zwróciła 120 mln dolarów za odwołane loty

Linia jest jednym z sześciu przewoźników, którzy otrzymali nakaz zapłaty

Air India zostało wezwane przez Departament Transportu USA od zapłacenia ponad 120 milionów dolarów jako zwrot kosztów  pasażerów, aby zrekompensować opóźnione i odwołane loty podczas pandemii. Linia jest jednym z sześciu przewoźników, którzy otrzymali nakaz zapłaty zgodnie z polityką podyktowaną przez krajowy departament transportu.

Air India musi zwrócić 100 mln dolarów za odwołane loty

Departament Transportu Stanów Zjednoczonych (USDOT) zwrócił się do Air India o wypłacenie pasażerom 121,5 mln dolarów zwrotu pieniędzy za odwołane loty, głównie w czasie pandemii COVID. Ponadto linia lotnicza jest zobowiązana do zapłaty dodatkowej kary w wysokości 1,4 miliona dolarów za opóźnienie procesu zwrotu pieniędzy. Stwierdzono, że Air India zajęło ponad 100 dni, aby przetworzyć ponad połowę z 1 900 zwrotów wynikających z odwołań lub poważnych zmian w rozkładzie z powodu globalnego kryzysu zdrowotnego.

Niezależnie od ustalonej przez Air India polityki zwrotów, w praktyce Air India nie zapewniała terminowych zwrotów. W rezultacie konsumenci ponieśli znaczną szkodę z powodu skrajnego opóźnienia w otrzymaniu zwrotu pieniędzy – pisze The Press Trust of India, cytując Departament Transportu Stanów Zjednoczonych.

Urzędnicy USDOT wyrazili również sprzeciw wobec polityki Air India „zwrotu kosztów na żądanie”, która, jak twierdzili, jest sprzeczna z jej własną polityką, która wymaga od przewoźników zwrotu kosztów w przypadku odwołania lotów. Należy zauważyć, że przypadki, w których domagano się zwrotu pieniędzy, poprzedzają przejęcie przewoźnika przez Grupę Tata.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Czytaj też: Nowe lotnisko w Arabii Saudyjskiej – Red Sea International Airport zostanie otwarte za rok

Pozostałe linie również mają problemy

Air India jest jedną z sześciu linii lotniczych podciągniętych do odpowiedzialności przez Departament Transportu. Wśród innych linii lotniczych jest Frontier, który został wezwany do przekazania 222 milionów dolarów i grzywny w wysokości 2,2 miliona dolarów za opóźnienia.

TAP Portugal został wezwany do zapłaty 126,5 dolarów wraz z grzywną w wysokości 1,1 mln dolarów. Avianca musi zapłacić 76,8 miliona dolarów i karę w wysokości 750 tys. dolarów, a El Al musi zapłacić 61,9 miliona dolarów zwrotu i 900 tys. dolarów kary. Aero Mexico również znajduje się na liście i otrzymał nakaz zwrotu 13,6 miliona dolarów wraz z grzywną w wysokości 900 tys. dolarów.

Kiedy lot zostaje odwołany, pasażerowie ubiegający się o zwrot pieniędzy powinni otrzymać je niezwłocznie. Zawsze, gdy tak się nie dzieje, będziemy działać, aby pociągnąć linie lotnicze do odpowiedzialności w imieniu amerykańskich podróżnych i odzyskać pieniądze pasażerów. Odwołanie lotu jest wystarczająco frustrujące i nie powinno się również targować lub czekać miesiącami na zwrot pieniędzy – skomentował Sekretarz Transportu USA, Pete Buttigieg.

Minęły już ponad dwa lata od początku globalnej pandemii, ale wielu pasażerów wciąż czeka na zwrot pieniędzy za loty odwołane podczas kwarantanny. We wrześniu poinformowano, że Air India wydała ponad 250 tys. zwrotów o wartości 18 mln dolarów i potraktowała priorytetowo uporządkowanie zaległości. Zwrot pieniędzy nakazany przez USA to znacznie więcej.

Czytaj też: Biden spotka się z Xi Jinpingiem. Szansa na naprawę relacji Chiny-USA?

Lufthansa znacząco podnosi pensje stewardes. I to bez strajku!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button