LotniczyTransport

Lufthansa znacząco podnosi pensje stewardes. I to bez strajku!

Linia lotnicza zawarła nowy układ zbiorowy z Ufo - związkiem zawodowym personelu pokładowego

Lufthansa kończy kolejne porozumienie płacowe w czasie kryzysu. Linia lotnicza zawarła nowy układ zbiorowy z Ufo – związkiem zawodowym personelu pokładowego. Niższe skale płacowe szczególnie mocno korzystają z nowego rozwiązania. Lufthansa przekazała, że nowe porozumienie będzie szczególnie korzystne dla osób rozpoczynających pracę i między innymi znacząco podniesie pensje nowych stewardes przewoźnika.

Lufthansa podnosi pensje stewardes

W pandemii Ufo i Lufthansa szybko zawarły kryzysowy układ zbiorowy, dzięki czemu udało się uniknąć powszechnych redukcji zatrudnienia personelu pokładowego niemieckiego przewoźnika. Porozumienie to jest obecnie zastępowane nowym porozumieniem ramowym i porozumieniem w sprawie wynagrodzeń. Lufthansa podnosi płacę zasadniczą dla 19 tys. personelu pokładowego o 250 euro miesięcznie, a następnie 1 lipca 2023 r. nastąpi kolejna podwyżka o 2,5 procent.

Lufthansa przekazała, że porozumienie będzie korzystne przede wszystkim dla wynagrodzeń osób rozpoczynających pracę i między innymi podniesie pensje nowych stewardes przewoźnika. Nowe układy zbiorowe obowiązują do końca 2023 roku.

Osoby rozpoczynające pracę w kabinie otrzymają ponad 17 procent dodatkowego wynagrodzenia podstawowego, podczas gdy personel pokładowy w ostatniej grupie zaszeregowania otrzyma prawie 9 procent więcej – wyliczyła Lufthansa.

Ufo jest jedynym związkiem zawodowym, który w tym roku powstrzymał się od strajku w Lufthansie dla swojej grupy zawodowej. Verdi, reprezentujący personel naziemny, i związek pilotów Vereinigung Cockpit (VC), sparaliżowały na jeden dzień działalność największych niemieckich linii lotniczych. Piloci strajkowali także w spółce-córce Eurowings, gdzie spór płacowy nie został jeszcze zakończony. Ostatnio jednak doszło do zbliżenia między firmą a VC.

Ważnym punktem nowej wersji układu zbiorowego było rozwiązanie wprowadzonego przed kilkoma laty „modelu kabin sezonowych”, który przewidywał 83-procentowy udział pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy i znacznie większe rozlokowanie w miesiącach letnich. Około 2,7 tys. poszkodowanych może teraz zrezygnować z tego modelu i zostanie przeniesionych do normalnego układu zbiorowego pracy. Lufthansa zamierza pokryć swoje wyższe potrzeby kadrowe w okresie letnim poprzez nowy model dobrowolnego czasu pracy i dodatkowe zachęty. Oferowane byłyby perspektywy i atrakcyjne warunki ramowe „uwzględniające potrzeby personelu kabinowego”.

Czytaj też: Strajk pilotów Lufthansy! Linia odwołuje loty z Frankfurtu i Monachium

Korzystne zmiany

Lufthansa znacząco podnosi również pensje swoich stewardes. Jak podaje Ufo, najniższe płace zasadnicze brutto dla nowych stewardes i stewardów zostaną podniesione z niespełna 1700 euro do około 2000 euro miesięcznie, do których następnie będą doliczane różne wydatki i dodatki na etacie, które również zostaną podwyższone.

Dzięki pierwszej solidnej podwyżce płac, po dwóch latach kryzysu spowodowanego pandemią, możemy teraz przejść do roku 2023, na który w Lufthansie prognozowana jest ożywienie. Jesteśmy przekonani, że pomoże to w dalszym zabezpieczeniu wartościowych miejsc pracy w kabinie Lufthansy – wyjaśnił dyrektor ds. negocjacji zbiorowych Ufo, Stefan Schwerthelm.

Z drugiej strony nie było tematu „dodatku wyrównawczego z tytułu inflacji” zapewnianego przez rząd federalny do kwoty 3 000 euro bez podatków i ceł, z którego można by było skorzystać jeszcze w 2024 roku. Lufthansa zamierza w nadchodzącym roku znacznie powiększyć swoją flotę i według własnych oświadczeń stale rekrutuje nowych pracowników pokładowych.

Na porozumieniu nieproporcjonalnie korzystają grupy o niższych i średnich zarobkach. W ten sposób realizujemy naszą odpowiedzialność społeczną i zabezpieczamy naszą atrakcyjność jako pracodawcy – skomentował dyrektor ds. zasobów ludzkich Lufthansy, Michael Niggemann.

Czytaj też: Francja wprowadza zakaz krótkodystansowych lotów krajowych

Lufthansa zwiększy zatrudnienie o 20 tysięcy nowych pracowników

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button