KolejowyTransport
Gorące newsy

Koleje Rosyjskie zablokowały połączenie między Polską a Kaliningradem

W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie oraz aktywnym wsparciem tego kraju przez Polskę Rosja zaczęła wprowadzać blokady transportowe. To poniekąd pochodna informacji o blokadzie transportowej, która ma zostać wprowadzona przez Polskę oraz kraje bałtyckie. W związku z tym Koleje Rosyjskie poinformowały o wstrzymaniu ruchu towarowego między Polską a obwodem kaliningradzkim.

Koleje Rosyjskie wstrzymały pociągi towarowe między Polską a obwodem kaliningradzkim

Jak poinformowała rosyjska agencja informacyjna TASS, Moskwa zadecydowała o wstrzymaniu ruchu pociągów towarowych pomiędzy Polską a obwodem kaliningradzkim. Oficjalnie, Koleje Rosyjskie tłumaczą, że to przez kwestie związane z pracami technicznymi:

W związku z remontami infrastruktury na terytorium Polski, od 10 kwietnia do odwołania zakazuje się przewozu wszystkich towarów przez przejście graniczne Mamonowo-Braniewo (obwód kaliningradzki).

Czytaj również: Wojna handlowa Rosji z Zachodem? Rosja byłaby bez szans

Według oficjalnych informacji decyzja rosyjskiej spółki ma na celu uniknięcia „akumulacji taboru i opóźnień w przewozie towarów przez to przejście graniczne”. Problem tylko w tym, iż jest to sytuacja dość kuriozalna i mija się z prawdą.

Nie ma co zatem ukrywać, iż działanie rosyjskiej spółki jest podyktowane agresywną polityką Kremla. Raptem kilka dni temu wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Gruszko odgrażał się publicznie:

Naprawdę mam nadzieję, że zdrowy rozsądek w Europie nie pozwoli na rozpoczęcie jakichkolwiek gier wokół Kaliningradu. Myślę, że wielu rozumie, że to igranie z ogniem.

Z jednej strony była to groźba militarna, a z drugiej — gospodarcza

Decyzja zatem może być również związana z informacją o pełnej blokadzie transportu z Białorusią i Rosją. Działanie to mają wprowadzić kraje bałtyckie i Polska. Informację tę podał ostatnio wiceminister infrastruktury Ukrainy Mustafa Nayyem. Tym samym Mińsk i Moskwa zostaną w pełni odcięte od transportu z Europą, co definitywnie będzie miało kolosalne skutki dla gospodarki oby krajów. Decyzja ta musi jednak zostać podjęta na szczeblu UE, aby uniknąć kar finansowych dla Polski i krajów ościennych.

Nie ma jednak wątpliwości, że Kreml rękoma Kolei Rosyjskich, chce zaszkodzić Polsce, a w szczególności na miejscowościach blisko obwodu kaliningradzkiego. Przykładem jest Braniewo, które leży niecałe 6 km od przejścia granicznego z Rosją. Obecnie punkt był ważnym węzłem przeładunku rosyjskich dostaw. Tymczasem embargo na węgiel, które wprowadziła Unia Europejska, może odbić się na lokalnych firmach. Dodatkowo wstrzymanie ruchu pociągów towarowych jest także ciosem dla całego regionu.

Czytaj również: Koleje Białoruskie zaatakowane przez hakerów z grupy Anonymous!

Trzeba jednak pamiętać, iż działanie Rosji to miecz obosieczny i tak naprawdę to Królewiec utraci na tym najwięcej. Wszystko dlatego, że rosyjska enklawa jest uzależniona od dostaw zagranicznych, które w obecnej sytuacji będą przesyłane głównie drogą morską.

Węzły kolejowe pomiędzy Ukrainą a Rosją całkowicie zniszczone

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

17 Komentarze

  1. To straszne!!! Czyli co? Teraz w Kaliningradzie czy tam Königsbergu wszyscy ruscy przeszli na dietę i rzucili jedzenie??? Współczuję tym normalnym Rosjanom, którzy widzą jakich idiotów mają w rządzie i przez nich muszą się męczyć. A tak na marginesie zabawne by było gdyby obwód Kaliningradzki chciał ogłosić niepodległość. Przecież mieszkańcy obwodu w większości doskonale zdają sobie sprawę z tego jak się żyje np. u nas i jak u nich, a jak w tej „cudownej” Rosji, gdzie kibli nawet nie znają. Zasadniczo to kacapom trudno by było nawet pacyfikować obwód Kaliningradzki bo tam jest potężna armia (oczywiście wg ruskich standardów), a dostęp mieliby tylko przez morze… A flota w Kaliningradzie też największa na Bałtyku (rzekomo). Dziwię się, że dotąd Kaliningradczycy nie wpadli na ten pomysł. Bycie częścią Rosji to teraz wstyd… Zresztą jak zawsze.

  2. Co z przejściem Skandawa?, przez które idą ogromne ilości gazu cysternami kolejowymi do pkt przeładunkowego Kotki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button