Danfoss przenosi produkcję z Danii do Polski i tworzy jeden z największych oddziałów firmy na świecie
Panattoni ukończył budowę kompleksu produkcyjno-biurowego dla firmy Danfoss Polsksa. Zespół budynków o powierzchni ponad 13 000 m kw. znajduje się w Grodzisku Mazowieckim. Fabryka Danfoss w Grodzisku Mazowieckim była budowana przez rok.
Fabryka Danfoss w Grodzisku Mazowieckim będzie jedną z najważniejszych na świecie
Rok po rozpoczęciu budowy Panattoni ukończyło proces realizacji kompleksu produkcyjno-magazynowo-biurowego o powierzchni ponad 13 000 m kw. dla Danfoss Poland – oddziału duńskiego producenta komponentów i rozwiązań technologicznych m.in. dla chłodnictwa i klimatyzacji, ogrzewnictwa, branży napędowej, czy maszyn mobilnych. Wytwarzane w nim będą rozwiązania dla chłodnictwa komercyjnego i przemysłowego. Budowa inwestycji w Grodzisku Mazowieckim nie wpłynęła negatywnie na procesy w sąsiadującej fabryce przedsiębiorstwa i pozwoliła na utrzymanie ciągłości produkcji, a także pozwoliła na regularną relokację 45 linii produkcyjnych i środków Danfoss z zakładu w Danii. Do nowej hali została przeniesiona produkcja zlokalizowana do tej pory w Kolding w Danii.
Zobacz także: Panattoni Park Poznań XII powiększa się o nowy magazyn DB Schenker
Na terenie zakładu pracę znajdzie ok. 350 osób, które będą pracować na 45 liniach produkcyjnych. Danfoss Poland stanie się jednym z największych kampusów Danfoss na świecie oraz największym pracodawcą w Grodzisku Mazowieckim. W fabryce Danfoss w Grodzisku Mazowieckim ma odpowiadać m.in. za produkcję rozwiązań zwiększających efektywność systemów chłodniczych w przemyśle spożywczym. Inwestycja posłuży przedsiębiorstwu do obsługi klientów na całym świecie. Generalnym wykonawcą była firma Dekpol.
Za budowę fabryki odpowiadało Panattoni
W ukończonym kompleksie część produkcyjna zajęła 10 000 m kw. Ponadto 2300 m kw. wyniosła powierzchnia części biurowo-socjalnej, a 1300 m kw. budynek techniczny. Na ostatnim etapie deweloper zrealizował również ponad 1500 m kw. części magazynowej. Na terenie inwestycji powstał dział Research & Development, który będzie miał kluczowe znaczenie dla całej działalności Danfoss na świecie. Zrealizowany przez Panattoni obiekt został również wyposażony w technologie z zakresu automatyzacji i robotyzacji.
W ramach realizacji mierzyliśmy się z szeregiem wyzwań. Krótki czas budowy, realizacja pierwszego etapu zimą i powstawanie obiektu w sąsiedztwie już istniejącego zakładu, bez wpływu na bieżące procesy. Ponadto naszym zadaniem było ułatwienie relokacji linii produkcyjnych z Danii. Przy takiej skali wymagań, nasze doświadczenie było na wagę złota- – mówi Marek Foryński, BTS Managing Director w Panattoni.
Napięty harmonogram obejmował m.in. dodatkowe procedury planistyczne. Jak podają przedstawiciele Panattoni, sprawy nie ułatwiała pandemia. Ponadto hala produkcyjna powstała na terenie istniejącego parkingu, co wymagało zmian w planie zagospodarowania przestrzennego.
Panattoni zrealizowało w Europie ponad 14 mln m kw. z czego ok. 8 mln już przeszło certyfikację potwierdzającą powstanie inwestycji zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zarówno nowy obiekt produkcyjnobiurowy jak i część magazynowa zostały wyposażone w szeroką gamę energooszczędnych rozwiązań. Danfoss Poland korzysta m.in. z systemu odzysku ciepła z agregatów wody lodowej, czy sprężarek powietrza, co pozwala w efektywny sposób zarówno przygotować ciepłą wodę użytkową, jak i również ogrzać hale i biura.
Znajdziesz nas w Google NewsRekordowy rok Panattoni w Polsce. Transakcje z InPostem i Zalando
3 Komentarze