Info z rynku

Rekordowy rok Dachser. Bardzo dobre wyniki zasługą m.in. cen frachtu

W 2021 roku Dachser osiągnął bardzo dobre wyniki finansowe. Skonsolidowany przychód netto wyniósł 7,1 mld euro, co oznacza 26% wzrost w skali roku. Duży wpływ na działalność firmy miało zwiększenie wolumenu paczek oraz ich tonażu (odpowiednio 6,3%. i 7,7%).

Wyniki Dachser za 2021 rok

W minionym roku dobre wyniki odnotował dział Road Logistics zajmujący się transportem i magazynowaniem towarów przemysłowych i konsumpcyjnych (European Logistics) oraz żywności (Food Logistics). Obszar zwiększył przychody o 12,3% (do 4,99 mld euro). To wynik lepszy od przedpandemicznego 2019 roku.

Zobacz także: Dachser przechodzi na zieloną energię!

DACHSER European Logistics zwiększył przychody o 13,1% (do 3,92 mld euro). Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie regionalne jednostki biznesowe (W Niemczech, Europie Środkowej, Francji oraz w krajach Maghrebu i Półwyspu Iberyjskiego) odnotowały dwucyfrowy wzrost przychodów. Pomimo trwającej pandemii zyskano nowego partnera biznesowego, co zapewniło linii biznesowej Food Logistics w Niemczech wzrost przychodów o 9,8%. Pierwszy raz w tym segmencie rynku przychód przekroczył próg miliarda euro i wyniósł 1,07 mld euro.

Duży wpływ na wyniki miał również segment morski i lotniczy. 2021 był rokiem ożywienia po pandemii, ale również okresem niedoborów zdolności przewozowej, zakłóceń w łańcuchu dostaw czy wzrostu stawek. Sektor Air & Sea Logistics odnotował wzrost przychodów wynoszący 78,3%. Według statystyk liczba obsługiwanych przesyłek zwiększyła się o 9,1%, natomiast ich tonaż o 20,9%. W 2021 roku DACHSER ASL wykonał 230 lotów czarterowych.

Rok 2022 pozostanie wyzwaniem

Z uwagi na dużą zmienność oraz wpływ czynników zewnętrznych na rynek usług logistycznych, 2022 rok może okazać się jeszcze trudniejszym okresem niż poprzednie lata. Wojna w Ukrainie pogłębia kryzys gospodarczy, wpływając na wzrost cen energii oraz paliwa. To po raz kolejny może wpływać na wyższe stawki. Niektóre państwa wciąż nie zażegnały kryzysu związanego z pandemią. W Chinach liczba zakażeń rośnie, w wielu miastach po raz kolejny wprowadzono lockdown. To wpływa na ciągłe zakłócenia w łańcuchach dostaw, co oddziałuje na globalną gospodarkę.

Zobacz także: Działania Rosji są odpowiedzialne za ponad jedną trzecią inflacji w Polsce

Pomimo zagrożeń dla branży, Dachser planuje kolejne inwestycje. W ubiegłym roku na rozwój zaplecza cyfrowego i wyposażenia technicznego przeznaczono 100 mln euro. W tym roku środki przeznaczone na inwestycje zostaną podwojone.

Burkhard Eling, CEO Dachser, powiedział:

Tegoroczne plany inwestycyjne obejmują projekty na dużą skalę, takie jak w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania na 52 000 palet w Memmingen, który zostanie uruchomiony w październiku, jak również cyfryzację, ochronę klimatu, a zwłaszcza rozwój naszych pracowników. W końcu logistyka jest i zawsze będzie biznesem prowadzonym przez ludzi dla ludzi.

W 2021 roku Dachser zatrudnił 1000 pracowników. Obecnie w oddziałach Dachser zlokalizowanych na całym świecie staż odbywa 2200 pracowników.

Nowe spojrzenie na łańcuchy dostaw

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button