Drogowy

Prędkość na autostradzie – różnice pomiędzy Polską a krajami UE

Prędkość na autostradzie jest uzależniona od danego kraju Unii Europejskiej. W większości krajów UE maksymalna prędkość, z jaką należy poruszać się po autostradzie, wynosi 120-130 km/h. Istnieją jednak pewne odstępstwa, zależne od regionu. 

Prędkość na autostradzie w wybranych krajach UE

W Polsce maksymalna prędkość na autostradzie wynosi 140 km/h. Pod względem dopuszczalnej prędkości Polsce w Unii Europejskiej dorównuje Bułgaria, gdzie również można poruszać się 140 km/h. W Niemczech istnieją drogi odznaczone jako Autobahn, które teoretycznie nie mają limitów, jednak, z uwagi na względy bezpieczeństwa, rekomenduje się ograniczenie prędkości do 130 km/h. Szacuje się, że ok. 60% autostrad w Niemczech stanowią odcinki bez ograniczenia prędkości.

Holandia uzależniła prędkość na autostradach do pory dnia. W godzinach od 6:00 do 19:00 dozwolone jest poruszanie się w granicach 100 km/h. Poza wyznaczoną porą można nieco przyspieszyć.

Mapa 1. Dopuszczalna prędkość na autostradzie w krajach Europy.

https://www.oponeo.pl/artykul/autostrady

Zobacz także: Jaka jest różnica między ekspresówką a autostradą?

Kary za przekroczenie prędkości na autostradach

W większości krajów UE kary za niedostosowanie się do limitów obowiązujących na danych drogach są dużo bardziej surowe niż w Polsce. Kierowca poruszający się z prędkością 200 km/h po hiszpańskiej autostradzie może trafić do więzienia na okres od 3 do 6 miesięcy. We Francji pierwsze przekroczenie prędkości o 50 km/h karane jest mandatem. Jeśli kierowca ponownie dopuści się wykroczenia, trafia do więzienia na 3 miesiące. Pomimo że w Niemczech na niektórych odcinkach można jechać z dowolną szybkością, policja nakłada kary za niezachowanie odpowiedniej odległości od samochodu jadącego przodu.

W Polsce przekroczenie limitu prędkości nie wiąże się z karą więzienia. Od początku roku w życie wszedł jednak nowy taryfikator mandatów, który przewiduje wyższe mandaty za niestosowanie się do przepisów.

Zobacz także: Autostrada Bursztynowa. Całkowite otwarcie A1 już w tym roku!

We Francji limit prędkości uzależniony jest również od warunków atmosferycznych. Jeśli występują opady deszczu lub śniegu ograniczenie zmniejsza się ze 130 km/h do 110 km/h. W przypadku mgły należy poruszać się z prędkością 50 km/h, niezależnie od rodzaju drogi. W Finlandii i Szwecji wprowadzono natomiast limity zależne od pory roku. Na szwedzkich drogach zimą obowiązuje limit 90 km/h. W Finlandii można poruszać się z maksymalną prędkością 100 km/h.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button