DrogowyTransport

Sprzedaż nowych samochodów w dół! Nie kręcą nas już elektryki i blachosmrody

Jedynym rosnącym segmentem w tej kategorii były hybrydy

Sprzedaż nowych samochodów w Europie zaczęła hamować. Z kolei zainteresowanie samochodami elektrycznymi spada… jeszcze szybciej. Jedynym rosnącym segmentem w tej kategorii były hybrydy.

Sprzedaż nowych samochodów elektrycznych spadła

Dane opublikowane przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) wyraźnie pokazują, że sprzedaż nowych samochodów w Europie mocno hamuje. Według analityków marcowy spadek sprzedaży o 5,2% rok do roku może być częściowo spowodowany wpływem Wielkanocy. W zeszłym roku wypadała ona w kwietniu. W ciągu całego pierwszego kwartału rynek odnotował wzrost o 4,4%  rok do roku, ale sprzedaż zaczyna hamować.

Sprzedaż różniła się znacznie w zależności od rodzaju napędu. Elektryczne samochody odnotowały największy spadek zainteresowania. Liczba rejestracji nowych elektryków spadła rok do roku o 11,3%, czyli znacznie silniej niż cały rynek. Udział elektryków w rynku spadł do 13%, a za spadkiem liczby rejestracji w całej Europie stoi głównie spadek popytu w Niemczech, podczas gdy sprzedaż w Belgii czy we Francji rosła w dwucyfrowym tempie.

Czytaj też: Eurostat: liczba samochodów w Polsce jest najwyższa w UE

Sukcesy odnoszą za to samochody hybrydowe. Liczba zarejestrowanych hybryd wzrosła rok do roku o 12,6%. Segment ten stanowi już 29% wszystkich nowych pojazdów, choć w ubiegłym roku nie przekraczał jeszcze jednej czwartek. Chociaż samochody spalinowe osiągnęły udział w rynku na poziomie około 35%, zanotował największy spadek sprzedaży. W marcu sprzedaż “blachosmrodów” spadła rok do roku o 18,5%.

Elektryki już są passe?

Coraz więcej danych wskazuje na stopniowy spadek zainteresowania samochodami elektrycznymi po nagłym boomie sprzedaży. Dekarbonizacja motoryzacji to kluczowy krok w walce ze zmianami klimatycznymi i redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery. W tym kontekście samochody elektryczne odgrywają coraz większą rolę, oferując alternatywę dla tradycyjnych pojazdów spalinowych. W porównaniu do pojazdów spalinowych, elektryczne nie emitują szkodliwych gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w miastach oraz ograniczenia negatywnego wpływu na klimat.

Czytaj też: Wypożyczalnia wydała krocie na elektryki Tesli. Wyrzucili pieniądze w błoto!

Nadal wiele do życzenia pozostawia jednak infrastruktura ładowania, co może powodować trudności dla użytkowników w znalezieniu dostępnych stacji ładowania w niektórych regionach. Same samochody też do tanich nie należą. Co prawda spora grupa kierowców wybiera tańsze pojazdy z Chin, ale najwyraźniej nie jest to na tyle duże zjawisko. Rozwiązaniem mogłyby być rządowe dotacje na zakup auta elektrycznego. Środki byłyby formą zachęty do przesiadki na bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Wysokie ceny elektryków odstraszają Polaków! Tak to my branży nie zmienimy…

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button