PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Drogowy
Gorące newsy

Opłaty za przejazd A2 znowu w górę! Kolejna podwyżka stawek

Opłaty za przejazd A2 znowu w górę. Autostrada Wielkopolska (AW) będąca zarządcą autostrady A2 na odcinku od Konina do Świecia. Opłaty za przejazd autostradą A2 zostaną jednak podniesione na odcinku Konin – Nowy Tomyśl.

Nowe opłaty za przejazd A2

Jak poinformowała Autostrada Wielkopolska, będąca zarządcą autostrady, od poniedziałku 10 stycznia od godz. 6:00 zostanie wprowadzony nowy cennik za przejazd na trzech odcinkach Konin – Września, Września – Poznań, Poznań – Nowy Tomyśl. Na każdym z tych odcinków opłata za przejazd zostanie podniesiona o 2 zł.

Zobacz także: Najdłuższa autostrada w Polsce – polskie drogi częściowo ukończone

Firma tłumaczy się rosnącą inflacją oraz rosnącymi kosztami utrzymania autostrady:

Zmiana cen podyktowana jest wzrostem kosztów utrzymania, obsługi kredytów oraz realizacją wieloletniego planu inwestycyjnego. Rosnąca w szybkim tempie i utrzymująca się na najwyższym poziomie od 20 lat inflacja, wzrost cen w sektorze budowlanym oraz cen producenckich przekładają się na wzrost kosztów zarówno utrzymania jak i aktualnie realizowanych i planowanych inwestycji – można przeczytać w komunikacie Autostrady Wielkopolskiej.

Po zmianach przejazd każdego z odcinków samochodem osobowym będzie kosztował 25 zł zamiast dotychczasowych 23 zł. Warto dodać, że w lutym 2021 roku, czyli niespełna rok temu również wprowadzono podwyżkę opłat za przejazd. Wówczas kierowcy osobówek zamiast płacić 22 zł musieli zacząć płacić za przejazd 23 zł.

Tym samym kierowca samochodu osobowego chcąc przejechać odcinek z Poznania do Konina, który liczy sobie ok. 100 km musi zapłacić 50 zł. Dla porównania na odcinku Konin – Stryków liczącym 100 km, ale zarządzanym przez państwo, kierowca musi zapłacić 9,9 zł. Jest to pięciokrotnie niższa stawka.

Nowy Tomyśl – Świecko na innych zasadach

Co ciekawe autostrada A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Świecko również jest zarządzana przez Autostradę Wielkopolską. Niemniej jednak ceny na tym odcinku są dużo niższe. Za przejazd odcinkiem liczącym 106 km kierowca zapłaci zaledwie 18 zł. To dwa razy więcej niż na odcinku zarządzanym przez GDDKiA, ale blisko trzykrotnie mniej niż na pozostałych odcinkach AW. Taka różnica w cenie jest efektem podpisania przez państwo innej umowy. W efekcie Autostrada Wielkopolska nie ma możliwości tak drastycznie podwyższać cen.

Nowe opłaty za przejazd A2 – cennik:

Cennik za przejazd autostradą A2 od 10 stycznia 2022 r. będzie wyglądał następująco:

  • 25 PLN – Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach)
  • 37 PLN – Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)
  • 57 PLN – Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)
  • 87 PLN – Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami)
  • 250 PLN – Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).

Zobacz także: Prędkość na autostradzie – różnice pomiędzy Polską a krajami UE

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

2 Komentarze

  1. na odcinku – liczącym, zarządzanym
    „Dla porównania na odcinku Konin – Stryków liczącego 100 km, ale zarządzanego przez państwo, kierowca musi zapłacić 9,9 zł.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button