IntermodalnyKolejowyMorskiTransport

Chiny uruchomiły pierwsze połączenie intermodalne z Afryką

To pierwsze w historii takie połączenie intermodalne z Afryką

Chiny uruchomiły nowe połączenie intermodalne, łączące Państwo Środka z Afryką przez Europę. Część kolejowa usługi będzie kursować pomiędzy Chengdu w południowo-zachodnich Chinach, a Hamburgiem w Niemczech, za pośrednictwem China-Europe Railway Express. Stamtąd towary są wysyłane drogą morską do Casablanki w Maroku.

Chiny uruchamiają nowe połączenie intermodalne z Afryką

Jest to pierwsza w historii usługa z tego rodzaju połączeniem. Chiny uruchomiły nowe połączenie intermodalne z Afryką w sobotę 15 października, a całkowity czas tranzytu powinien wynosić około 35 dni. Z usługi powinien skorzystać przede wszystkim chiński przemysł tekstylny, zwłaszcza w zachodniej części kraju. Część kolejowa będzie kursować pomiędzy Chengdu w południowo-zachodnich Chinach, a Hamburgiem w Niemczech, za pośrednictwem China-Europe Railway Express. Stamtąd towary są wysyłane drogą morską do Casablanki w Maroku.

Nowa usługa pokazuje silne relacje między Chinami i Marokiem. Ten ostatni dołączył do Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI) w 2017 roku i przedłużył okres współpracy na początku 2022 r. To nowe porozumienie umożliwiło Chinom dostarczenie Maroku szczepionki przeciwko COVID-19, Sinopharm. Ponadto w sierpniu Maroko poparło politykę jednych Chin, która mówi, że Tajwan jest częścią jednego chińskiego państwa i jednego chińskiego rządu. Chiny eksportują do Maroka głównie materiały tekstylne, herbatę oraz sprzęt nadawczy. Z drugiej strony, Maroko wysyła Chinom różne surowce, w tym miedź, fosforany wapnia i rudę cynku.

Czytaj też: Chiny uruchamiają nową trasę przez Małaszewicze. Pomoże Poczta Polska

Inwestycje Chin w Afryce

Chiny intensywnie inwestują w Afryce od przełomu wieków wraz z uruchomieniem Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej (FOAC), które w 2018 r. zostało włączone do Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI). FOAC obejmuje obecnie 53 z 54 państw afrykańskich, z wyjątkiem Królestwa Eswatini na południu kontynentu. Od 2000 roku członkowie spotykają się co trzy lata, na przemian wybierając Chiny i Afrykę na miejsca spotkań.

Chiny za pośrednictwem FOAC mogą udzielać pomocy w postaci umorzenia długów, grantów pomocowych, pożyczek koncesyjnych i nieoprocentowanych. Na przykład w 2021 roku Chiny twierdziły, że umorzą 23 nieoprocentowane pożyczki, które zapadły pod koniec tego roku, dla 17 państw afrykańskich. Ponadto w ciągu tego roku Chiny zainwestowały w Afryce ponad 47 mld euro.

Czytaj też: Trwa Zjazd Komunistycznej Partii Chin. Jakich decyzji można oczekiwać?

Chiny zrywają współpracę transportową z Litwą. Poszło o Tajwan

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

22 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button