KolejowyTransport
Gorące newsy

Chiny zrywają współpracę transportową z Litwą. Poszło o Tajwan

Chiny przestaną współpracować z Litwą w zakresie transportu międzynarodowego. Jest to reakcja na wizytę litewskiego urzędnika na Tajwanie. Według osób z branży, pociągi towarowe Chiny-Europa nie są dotknięte sankcjami, a pociąg do Kaliningradu nadal kursuje normalnie. Napięcie między Litwą a Chinami wzrosło od zeszłego roku, kiedy to Chiny naciskały na Litwę, aby zamknęła ambasadę Tajwanu w tym kraju.

Chiny przestaną współpracować z Litwą

Chiny nałożyły sankcje na litewską wiceminister transportu i komunikacji Agne Vaiciukeviciute, po tym jak odwiedziła ona Tajwan mimo sprzeciwu Chin. Dodatkowo Chiny przestaną współpracować z Litwą w zakresie transportu międzynarodowego. To również część nałożonych sankcji. Jednak według New Silk Road Intermodal, znanego operatora logistycznego w Chinach, osoby z branży powiedziały, że pociąg towarowy Chiny-Europa nie został dotknięty sankcjami. Pociąg do Kaliningradu nadal kursuje normalnie. Pociąg ten przejeżdża przez Litwę i jest uważany za ważną trasę Nowego Jedwabnego Szlaku.

Litewskie Ministerstwo Transportu powiedziało agencji Reuters, że „Pekin decyduje się na kontynuację i intensyfikację kursu nielegalnych działań przeciwko państwu członkowskiemu UE.” Ponadto tajwańskie MSZ potępiło działania Chin. Według chińskich źródeł, rząd chiński uznał wizytę Vaiciukeviciute na Tajwanie za akt podważenia suwerenności i integralności terytorialnej tego kraju oraz za ingerencję w wewnętrzne sprawy Chin.

Czytaj też: Chińskie ćwiczenia wojskowe koło Tajwanu zakłóciły żeglugę

Napięcie między Litwą i Chinami

Napięcie między Litwą a Chinami wzrosło od zeszłego roku, kiedy to Chiny naciskały na Litwę, aby zamknęła ambasadę Tajwanu w tym kraju. Co warto zaznaczyć, Władze Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) oburzyło nie samo powstanie „nieoficjalnej ambasady” Republiki Chińskiej, gdyż takowe funkcjonują w wielu innych krajach, ale użycie w nazwie słowa Tajwan, a nie Tajpej. Włodarze ChRL zaznaczyli, że użycie określenia Tajwan silnie uderza w politykę jednych Chin, ponieważ nazwa ta sugeruje, że Republika Chińska jest suwerennym państwem.

ChRL, aby ukarać Litwę, obniżyła rangę stosunków dyplomatycznych z bałtyckim państwem, a następnie wstrzymała wydawanie wiz w tym kraju. Potem wdrożyła ona bardzo dotkliwą sankcję ekonomiczną i usunęła Litwę z systemu zgłoszeń celnych, przez co Litwa nie mogła ani nic eksportować do wspomnianego kraju, ani nic z niego importować. Posunięcie to natychmiastowo uderzyło w wiele litewskich branż, szczególnie w tę zajmująca się produkcją alkoholu. Z tego powodu litewski eksport w Chinach w pierwszym kwartale tego roku był bliski zeru.

Czytaj też: Republika Chińska (Tajwan) zainwestuje ogromne środki na Litwie

Lądowanie Nancy Pelosi na Tajwanie śledziła rekordowa liczba osób

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button