E-commerceInfo z rynkuIntralogistykaPrzemysł 4.0

Poczta Polska inwestuje w automatyzację procesów logistycznych

Poczta Polska poinformowała o największej w swojej historii inwestycji w automatyzację procesów logistycznych. Spółka zakupi trzy sortery do przesyłek KEP (kurierskich, ekspresowych i paczkowych) za łączną kwotę około 158 mln złotych. Ponadto wraz z inwestycjami towarzyszącymi koszt zwiększy się do ponad 200 mln złotych. Dodatkowo spółka wyda 1,2 mld złotych na rozwój informatyzacji i logistyki, z czego ok. 400 mln złotych, zostanie zainwestowane już w roku bieżącym.

Poczta Polska poinformowała, że zgodnie z obraną strategią planuje zwiększenie udziału na rynku KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe). Wszystko przez nagły wzrost rynku e-commerce, który w wyniku pandemii znacznie wzrósł na znaczeniu. Z analizy przeprowadzonej przez PwC, rynek e-commerce w Polsce zyska na wartości brutto nawet 162 mld złotych.

Jak przekazał Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych:

Rozwój Poczty Polskiej przyniesie korzyści nie tylko Spółce, ale przede wszystkim polskim obywatelom i przedsiębiorstwom. Aby skutecznie rywalizować na konkurencyjnym rynku kurierskim, Poczta musi zainwestować w rozwiązania technologiczne, które w najbliższej perspektywie zapewnią Spółce pozycję lidera na tym rynku. Pozwoli to na aktywne wsparcie rozwoju polskiego biznesu e-commerce.

Śliwka dodał również, że:

Inwestycja w najnowocześniejszy park maszynowy w kraju jasno wskazuje, że Poczta Polska konsekwentnie realizuje przyjętą i ogłoszoną w lutym bieżącego roku strategię rozwoju.

30 sierpnia 2021 roku Spółka podpisał umowę z BEUMER Group Poland sp. z o.o. na zakup i montaż trzech, w pełni zautomatyzowanych sorterów najnowszej generacji, Maszyny zasilą sortownie we Wrocławiu (już w 2022 roku) oraz w Lisim Ogonie koło Bydgoszczy i Lublinie (w 2023 roku). Firma ta przedłożyła najkorzystniejszą ofertę, w prowadzonym przez Pocztę publicznym postępowaniu zakupowym.

Nowy Jedwabny Szlak: Poczta Polska zaczyna współpracę z Pocztą Chińską

Poczta Polska przekazuje nakłady inwestycyjne na rozwój nowoczesnych technologii

Jak przekazał Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej:

Poczta Polska przeprowadza największą w dotychczasowej historii inwestycję w automatyzację procesów logistycznych. Ten i kolejne nakłady inwestycyjne, realizowane w perspektywie trzech najbliższych lat, są konieczne dla stabilnego rozwoju Spółki. Poziom inwestycji w relacji do przychodów przekroczy dotychczasowe średnie dla innych operatorów pocztowych i w latach 2021–2023 wyniesie ok. 5,8%., przewyższy także dotychczasowe nakłady ponoszone przez Pocztę.

W 2019 r. było to tylko 1,2%, zaś w 2020 r. już 3,4%, to pokazuje strategiczne przyspieszenie Poczty. Trzon naszego działania stanowi zapewnienie najwyższej jakości w zakresie obsługi logistycznej, co bezpośrednio przełoży się na wzrost satysfakcji klientów i pozyskanie kolejnych odbiorców. Inwestycja w sortery to jedna z dużych inwestycji, które rozpoczynamy w tym roku – podkreśla Tomasz Zdzikot.

Nowe auta dla Poczty Polskiej dostarczy GEFCO Polska

Poczta Polska kupuje specjalne sortery do automatyzacji logistycznej

Sortery, które zakupi Poczta, będą najnowocześniejszymi, w pełni zautomatyzowanymi maszynami do opracowywania przesyłek w Polsce. Nieliczne poczty europejskie dysponują tego typu rozwiązaniami. Zastosowana technologia pozwala na automatyczny odczyt nie tylko zestandaryzowanych etykiet adresowych, ale także przesyłek międzynarodowych. Oznacza to, że sorter odczyta taki przesyłki, które często mają niestandardowy układ danych adresowych.

To urządzenia szyte na miarę, dostosowane do potrzeb użytkowych Spółki i wielkości poszczególnych sortowni. Zastosowane w nich  innowacyjne rozwiązania pozwolą na uniwersalizm i obsługę różnej wielkości przesyłek.

Jak przekazała spółka:

Komponent IT stanowi integralną część tej inwestycji, zarówno systemy automatyzacji procesu odczytywania kodów, jak też integracja z innymi systemami informatycznymi Poczty, w tym z systemem śledzenia przesyłek.

Poczta Polska planuje rozwój działalności i procesów logistycznych w całym kraju

Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej przekazał, że:

Dzięki automatyzacji procesów logistycznych Poczta Polska zapewni klientom oczekiwany standard jakościowy. Jeszcze w tym roku zmienimy sieć naszych połączeń transportowych, aby zapewnić przesyłkom kurierskim doręczenie następnego dnia po dniu nadania (D+1).

Zaproponujemy też nowe, atrakcyjne usługi kurierskie Pocztex, uzupełnimy największą w Polsce sieć punktów odbioru o kilka tysięcy automatów paczkowych. W ten sposób odpowiadamy na rosnące oczekiwania klientów i intensywny rozwój sektora e-commerce. Chcemy, aby Poczta Polska była liderem na rynku KEP .

Poczta Polska inwestuje w nowe technologie za miliony złotych

Jak podała Poczta Polska, pierwsza maszyna zostanie oddana do użytku jeszcze w 2022 roku w sortowni wrocławskiej. To właśnie tam obsługiwane są przesyłki przychodzące i wychodzące w ramach obszaru Dolnego Śląska.

Sorter będzie rozdzielał przesyłki do poziomu punktów oddawczych i rejonów doręczeń dzięki 190 ześlizgom. W 2023 roku kolejne nowe sortery rozpoczną pracę w sortowni w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą (odpowiedzialnej za obsługę województwa kujawsko-pomorskiego) i sortowni w Lublinie. Ta druga odpowiada za przesyłki ze wschodniej części kraju, a także paczki transportowane koleją z Chin do Polski.

Sorter w Lisim Ogonie będzie rozdzielał przesyłki na 159 ześlizgów. Maszyna zaplanowana dla centrum logistycznego w Lublinie będzie dysponowała 178 ześlizgami.  Warto zaznaczyć, że powyższe sortery będą również stanowiły element wsparcia dla pozostałych obszarów, w których rozdział przesyłek następuje w sposób ręczny.

Nowe maszyny będą opracowywać nie tylko przesyłki KEP z własnego obszaru koncentracji, ale również staną się wsparciem pozostałych jednostek logistycznych Poczty Polskiej. Nowy sprzęt zostanie zintegrowany z systemem śledzenia przesyłek. Dzięki temu Spółka rozwinie zakres obsługi przesyłek kurierskich i podniesie jej jakość. 

Jak wskazuje spółka, obecnie ponad 70% przychodów firmy generują usługi uznawane za nierozwojowe, zaś blisko 30%. usługi zaliczane do segmentów perspektywicznych. Te proporcje Poczta Polska chce odwrócić w ciągu najbliższych 5 lat. Dlatego spółka planuje wzrost udziału segmentów perspektywicznych do poziomu ok. 50%.

Poczta Polska stworzy automaty paczkowe. Zadecyduj, gdzie mają stanąć

Poczta Polska zainwestuje w najbliższych latach 1,2 mld złotych, z czego w obecnym roku wyda 400 mln złotych. Jak wskazała spółka w oficjalnym komunikacie, inwestycje będą finansowane zarówno ze środków własnych, jak i kredytów oraz leasingu. Największa część środków zostanie przeznaczona na rozwój logistyki i cyfryzacji.

Źródło: Poczta Polska

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button