PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Drogowy
Gorące newsy

Autostrada Bursztynowa. Całkowite otwarcie A1 już w tym roku!

Przed końcem roku do użytku oddano kolejne fragmenty A1. Trasa ma 56 km i znajduje się pomiędzy Tuszynem a Piotrkowem Trybunalskim oraz Kamieńskiem a Częstochową. To kluczowe połączenie dla polskich portów morskich. Całkowite otwarcie A1 już w tym roku.

Nowy odcinek Autostrady Bursztynowej oddany do użytku

Oddana do użytku trasa na drodze A1 przebiega pomiędzy Tuszynem a Piotrkowem Trybunalskim w województwie łódzkim oraz między Kamieńskiem w województwie łódzkim a Częstochową w województwie śląskim. Do dyspozycji kierowców przeznaczono dwie jezdnie w większości z trzema pasami ruchu w każdą stronę. Do ruchu oddano ciąg główny autostrady na jezdni w kierunku Katowic, od węzła Piotrków Trybunalski Zachód do węzła Piotrków Trybunalski Południe. Przekazano również trzy kilometry na sąsiednim odcinku.

Inwestycja została sfinansowana zarówno z funduszy unijnych, jak i środków krajowych. Całkowity koszt szacowany jest na 2,8 mld zł, z czego 1,7 mld zł zostało dofinansowane z kasy UE. Do zakończenia prac na okolicznych jezdniach kierowców obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h.

Zobacz także: Via Baltica w ciągu drogi S61 dłuższa o kilkanaście kilometrów

GDDKiA

Całkowite otwarcie A1 już w przyszłym roku!

Aby autostrada A1 była w pełni ukończona, do użytku musi zostać oddany jeszcze odcinek Piotrków Trybunalski – Kamieńsk, który będzie miał ok. 22 km. GDDKiA szacuje, że ostatnie prace zostaną zakończone w III kw. 2022 roku. Ukończenie i otwarcie A1 pozwoli na poprawę dostępności transeuropejskiego korytarza sieci bazowej TEN-T Bałtyk – Adriatyk. Warto przypomnieć, że pierwszy odcinek A1 łączący Rusocin (pow. gdański) ze Swarożynem (pow. tczewski) został oddany pod koniec grudnia 2007 roku. Tak więc na otwarcie A1 kierowcy czekają niemal 15 lat.

Zobacz także: Najdłuższa autostrada w Polsce – polskie drogi częściowo ukończone

Trasa A1 biegnie z północy na południe. Po jej ukończeniu będzie można z Pomorza dojechać bezpośrednio do Czech w ok. 5 godzin. Droga ma mieć docelowo 560 km długości, obecnie do dyspozycji kierowców jest 480 km drogi, z czego 152 km to odcinek koncesyjny. Otwarcie A1 z pewnością ułatwi dostęp do polskich portów i skróci czas transportu towarów z innych części kraju.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button