PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport
Gorące newsy

Nowe drogi w 2022 roku. Aż 345 km nowych dróg krajowych!

W 2021 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała do ruchu ponad 400 km odcinków dróg i autostrad. W tym roku planowane jest udostępnienie prawie 350 km nowych tras. Nowe drogi w 2022 r. to przede wszystkim ukończenie autostrady A1 oraz nowe odcinki S7, S19, S61.

Z Gdańska do Czech w 5 godzin

Najważniejszym odcinkiem, który zostanie otwarty, będzie ostatni fragment autostrady A1 od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska. Zwieńczy on ostatecznie całą autostradę z północy Polski na południe. Jak deklaruje GDDKiA, z Gdańska do granicy z Czechami podróżni przejadą w czasie około pięciu godzin włącznie z przerwą na odpoczynek. Ponadto A1 zostanie połączona z Poznaniem i Bydgoszczą dzięki planowanemu na sierpień otwarciu ostatniego odcinka drogi S5 między Bydgoszczą a zjazdem z autostrady w Nowych Marzach.

Zobacz również: Najdłuższa autostrada w Polsce – polskie drogi częściowo ukończone

Nowe drogi w 2022 roku
Źródło: GDDKiA

Nowe drogi w 2022 roku to nie tylko A1

W 2022 roku znacznemu skróceniu ulegnie podróż drogą ekspresową S7 z Warszawy do Trójmiasta. Niedawno GDDKiA oddał do ruchu odcinek od Mławy do Pieniek, a w przyszłym roku udostępni w pełni dwa kolejne odcinki: Napierki – Mława i Pieńki – Płońsk. Dzięki otwarciu nowych odcinków S7 (Warszawa Lotnisko – Lesznowola i Lesznowola – Tarczyn Północ) kierowcy będą mogli dojechać szybciej od Warszawy do granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego. W województwie małopolskim zostaną połączone nowym tunelem funkcjonujące odcinki S7 pomiędzy Lubniem i Rabką Zdrój.

Zobacz również: Autostrada Bursztynowa. Całkowite otwarcie A1 już w tym roku!

Jak stwierdził Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad:

W przyszłym roku kierowcy otrzymają do dyspozycji kilkaset kilometrów nowych tras. Nowoczesnych i bezpiecznych dróg. Oddawane drogi to zwieńczenie ciężkiej pracy wielu osób i instytucji. Aby mogło do tego dojść, każdą inwestycję trzeba odpowiednio przygotować, uzyskać niezbędne decyzje administracyjne, ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę, a na sam koniec sprawnie i terminowo zrealizować roboty budowlane.

W tym roku zostaną również domknięte brakujące odcinki między Rzeszowem a Lublinem o długości 28 km na drodze ekspresowej S19 (Via Carpatia). Zostaną ukończone nowe odcinki S61 (Via Baltica) w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim, która docelowo ma dotrzeć do granicy z Litwą. Latem tego roku oddane zostaną także  odcinki S6 omijające zatłoczoną obwodnicę Trójmiasta między zjazdami Bożepole Wielkie – Gdynia Wielki Kack. Nowe otwarcia mają być również na drogach A18, S3, S14 oraz S17, a także zostanie otwartych kilka obwodnic mniejszych miasteczek o randze drogi krajowej.

W 2022 r. zostaną otwarte nowe postępowania przetargowe na obwodnice, drogi ekspresowe i autostrady o łącznej długości 475 km. Będą to m.in. nowe odcinki dróg A2, S7, S12, S17 i S19.

Nowe drogi w 2022 roku
Źródło: GDDKiA

Zobacz również: Polskie drogi należą do najbardziej niebezpiecznych w Europie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button