PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Na Pomorzu powstanie nowa droga. Ma umożliwić dojazd do elektrowni jądrowej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad została zobligowana do rozpoczęcia prac przygotowawczych dla budowy nowej drogi krajowej. Pierwsza elektrownia jądrowa ma zostać wybudowana w gminie Choczewo w woj. pomorskim, dlatego nowa droga wydaje się konieczną inwestycją, która pozwoli odciążyć lokalne odcinki. 

Prace przygotowawcze – GDDKiA

GDDKiA opracowała Program Inwestycji (PI) na prace przygotowawcze. W tym miesiącu dokument został zatwierdzony przez Ministra Infrastruktury. Plany zakładają budowę 35-kilometrowej, jednojezdniowej drogi głównej ruchu przyspieszonego (klasa GP) łączącej lokalizację elektrowni z drogą ekspresową S6 na węźle Łęczyce znajdującym się między Bożepolem Wielkim i Lęborkiem.

Obecnie przygotowywane są dokumenty wymagane do ogłoszenia przetargu dotyczącego opracowania koncepcji programowej z wariantowaniem przebiegu trasy, a także niezbędnych materiałów będących załącznikami do wniosku o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Warto przypomnieć, że zgodnie z planami elektrownia w Lubiatowie ma zacząć funkcjonować po 2030 roku.

Raben

Zobacz także: Energetyka jądrowa stymuluje gospodarkę i zwiększa zatrudnienie

Mapa 1. Planowany przebieg nowej drogi. 

trojmiasto.pl

Gmina Choczewo – nowa droga

Gmina Choczewo została wybrana w drugiej połowie grudnia 2021 roku jako potencjalne miejsce budowy elektrowni jądrowej. Lokalizację Lubiatowo-Kopalino wskazano na podstawie przeprowadzonych badań środowiskowych z 2017 roku. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podkreśliła jednak, że wybór preferowanej lokalizacji nie jest tożsamy z podjęciem finalnej decyzji o budowie elektrowni w takim wariancie. Obecnie PEJ ubiega się o uzyskanie wymaganych decyzji administracyjnych, w tym decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji lokalizacyjnej.

Zobacz także: Nowe drogi w 2022 roku. Aż 345 km nowych dróg krajowych!

Jednak ogłoszone prace przygotowawcze nie stanowią wciąż ostatecznej decyzji o budowie danej trasy.  Przebieg wstępnej trasy niekoniecznie musi pokrywać się z ostateczną decyzją, szczególnie jeśli chodzi o długość odcinka. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła prace stanowiące część inwestycji towarzyszących, z uwagi na plany budowy elektrowni jądrowej. W ciągu najbliższych kilku lat na terenie przeznaczonym pod budowę elektrowni będą przebiegały prace budowlane. Budowa nowego odcinka wydaje się zatem konieczna, aby odciążyć okoliczne drogi.

Autostrada Bursztynowa. Całkowite otwarcie A1 już w tym roku!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button