DrogowyTransport

Otwarto obwodnicę Zatora. Jak zmieni się dojazd do Energylandii?

Kilka dni przed długim majowym weekendem otworzono obwodnicę Zatora i Podolsza, w ciągu drogi wojewódzkiej 781. Dzięki niej dojazd do Energylandii ma być bardziej komfortowy. 

Nowa obwodnica a dojazd do Energylandii

Droga wojewódzka nr. 781 prowadzi z Chrzanowa do m.in. Zatora. W ostatnich dniach kwietnia Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie oficjalnie oddał do użytku obwodnicę.

Obwodnica Podolsza – Zatora, która ma długość 3 km, połączyła drogę krajową nr 44 z drogą wojewódzką DW 781. W ramach inwestycji wykonano wiadukt nad linią kolejową Oświęcim – Kraków, cztery skrzyżowania z DW 781 oraz sześć dodatkowych pomniejszych dróg serwisowych. Na trasie powstał również zbiornik retencyjny oraz ekrany dźwiękoszczelne.

Urzędnicy z Zatora wydali oświadczenie:

Weekend majowy to czas zwiększonego ruchu kołowego zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych, jak i drogach lokalnych, a nowe odcinki dróg mogą tylko ułatwić przemieszczanie się, zmniejszyć powstające korki i poprawić bezpieczeństwo.

Zobacz także: Najdłuższa autostrada w Polsce – polskie drogi częściowo ukończone

Zator.pl

Zator inwestuje w infrastrukturę drogową

Wartość inwestycji w Zatorze oszacowano na ok. 32 mln zł, z czego 85% wydatków zostało pokrytych z funduszy  Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Nowa droga nie tylko ułatwi dojazd do Energylandii, ale również usprawni tranzyt. Umowę na realizację projektu podpisano w 2020 roku, po zakończeniu współpracy z wcześniejszym wykonawcą. Pierwotnie droga miała zostać oddana na przełomie 2021 i 2022 roku, jednak ze względu na opóźnienia, budowa potrwała kilka miesięcy dłużej.

Zobacz także: Wschód goni zachód. Polska bogatsza od Portugalii, a Litwa od Hiszpanii

Dzięki obwodnicy dojazd do parku rozrywki z pewnością będzie ułatwiony. Dotychczas samochody stały nawet w kilkukilometrowym korku na odcinku Podolsze-Zator, co wynikało ze stanu drogi oraz użytkowanego przejazdu kolejowego. Droga skróci czas dojazdu nie tylko bezpośrednio z Krakowa, ale również osobom z innych stron Polski podróżujących do Zatora A4, a następnie drogami lokalnymi. Park rozrywki jest rozbudowywany, oczekuje się, że w tym roku zostanie pobity rekord liczby turystów przyjeżdżających do Zatora.

Nowe drogi w 2022 roku. Aż 345 km nowych dróg krajowych!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button