Drogowy

Najdłuższa autostrada w Polsce – polskie drogi częściowo ukończone

Autostrady obsługują najważniejsze międzynarodowe połączenia. Sieć polskich autostrad składa się z dróg oznaczonych: A1, A2, A4, A6, A8 i A18. Czy najdłuższa autostrada w Polsce to wciąż A4? Która polska autostrada będzie po ukończeniu najdłuższa? 

Która autostrada jest najdłuższa w Polsce?

A4 to jedyna ukończona i najdłuższa polska autostrada prowadząca z zachodu na wschód. Droga rozpoczyna swój bieg przy granicy z Niemcami w miejscowości Jędrzychowice, kończy się natomiast na przejściu z Ukrainą (Korczowa-Kraków). Jej długość wynosi 672,8 km. Zgodnie z planami kilkanaście kilometrów krótsza ma być autostrada A2 (Autostrada Wolności) łącząca Świecko na granicy polsko-niemieckiej, biegnąca przez Poznań, Warszawę i Kukuryki na przejściu granicznym z Białorusią. Planowana długość drogi po ukończeniu to około ok. 657 km. A1, zwaną również bursztynową autostradą, łączy natomiast Gdańsk z Czechami w Gorzyczkach. Droga biegnie przez Toruń, Łódź, Piotrków Trybunalski, Częstochowę i Aglomerację Górnośląską. Projektowana długość wynosi 584 km. Planowany odcinek A1 będzie najdłuższą drogą o trzypasowym przekroju szlakowym.

Zobacz także: Prędkość maksymalna na autostradzie do 100 km/h!

Która autostrada po ukończeniu będzie najdłuższa?

Dużo krótszymi drogami są A6, A8 i A18. Autostrada A18 ma mieć długość 78 km, jednak obecnie w użytku jest 5,5 km. Droga w lubuskiem ma być częścią III transeuropejskiego korytarza transportowego biegnącego z regionu kanału La Manche we Francji przez Niemcy i Polskę do Kazachstanu. Autostrada A6 (29,2 km) łączy Kołbaskowo (granica) i Rzęśnicę, stanowi przedłużenie niemieckiej Autobahn 11. Trasa łączy Szczecin z Berlinem w ciągu międzynarodowego szlaku drogowego E28. Droga A8 jest obwodnicą Wrocławia. Łączy się z drogą ekspresową S8, umożliwiając dojechanie do Łodzi, Warszawy i Białegostoku. Droga ma zaledwie 22,4 km i jest w całości bezpłatna.

Mapa 2. Drogi planowane do oddana do ruchu w 2022 roku.

Źródło: GGDKiA

Zobacz także: Do 2025 roku autostrada A2 ma zostać ukończona

Najdłuższa autostrada w Polsce to wciąż A4!

Przez długi czas wydawało się, że najdłuższa polska autostrada po ukończeniu będzie łączyć Świecko z Kukurykami na granicy z Białorusią. Jednak A4 to najdłuższa autostrada w Polsce po ukończeniu, gdyż jest nieco dłuższa od drogi A2.

Na początku tego roku polscy kierowcy mieli do dyspozycji 4269 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1712 km autostrad. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w przyszłym roku planuje oddać do użytku ponad 345 km nowych dróg krajowych, obejmujących m.in. odcinek A1 z Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button