Bez kategorii
Gorące newsy

Podwyżki na A4! Ile kierowcy zapłacą od lipca?

Od 4 lipca planowane są zmiany dotyczące stawek na autostradzie A4. Na wniosek koncesjonariusza autostrady A4 Katowice-Kraków złożonego do GGDKiA, kierowcy zapłacą więcej. To już kolejne podwyżki na A4. 

Podwyżki na A4 – ile wyniosą nowe opłaty?

W wakacje podwyżki na A4 obejmą wszystkie kategorie pojazdów samochodowych. W przypadku kategorii nr 1 (samochody osobowe, małe furgonetki) opłaty zostaną podniesione z 12 do 13 zł, w pozostałych kategoriach z 35 zł do 40 zł. Opłaty zostaną podniesione w punktach poboru opłat w Balicach oraz Mysłowicach.

Rabat zostanie utrzymany w przypadku osób korzystających z aplikacji mobilnych. Na mniejsze opłaty mogą liczyć kierowcy posiadający aplikację A4Go i Telepass, a także videotolling z aplikacjami: Autopay, SkyCash, mPay, IKO oraz z kartami Orlen Flota, w przypadku przejazdu samochodu osobowego. Od 4 lipca opłata za pośrednictwem aplikacji będzie mniejsza od tej, którą należy zapłacić w PPO o 3 zł, a więc wyniesie 10 zł. Jeszcze siedem lat temu stawka 10 zł obowiązywała w każdym punkcie pobrań.

Wysokość bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3, która będzie obowiązywała dla tych kategorii pojazdów od 4 lipca 2022 r., zostanie odrębnie skonsultowana z GDDKiA. Aktualnie dla pojazdów kategorii 2 i 3 od obowiązującej stawki opłaty za przejazd autostradą (tj. 35 zł) stosuje się bonifikatę, która wynosi 13 zł.

Zobacz także: W ciągu 20 lat wydłużono sieć dróg szybkiego ruchu w Polsce o 3750 km

Nowy cennik z powodu wzrostu kosztów utrzymania i inwestycji drogowych

Aktualny cennik został zaktualizowany 1 października 2021 roku. Podwyżki nie zostaną uwzględnione wyłącznie w przypadku motocykli. Motocykliści zapłacą z PPO (Punkcie Poboru Opłat) 6 zł.

Rafał Czechowski, rzecznik pasowy zarządcy tego odcinka autostrady A4, tłumaczy podwyżkę kosztami utrzymania autostrady i prowadzenia inwestycji:

Do zmiany stawek za przejazd zmusza nas wzrost kosztów utrzymania autostrady i prowadzenia inwestycji, związany m.in. z szybko rosnącymi w ostatnim czasie cenami usług, materiałów budowlanych czy nośników energii.

Zobacz także: Polskie autostrady należą do najdroższych w Europie

Pomimo że przejazd na trasie Kraków-Katowice jest coraz droższy, kierowcy korzystający z aplikacji mogą zaoszczędzić znaczną sumę w skali miesiąca. 3 zł mniej na każdej bramce to miesięcznie oszczędność 240 zł, w perspektywie roku prawie 3 tys. zł.

Otwarto obwodnicę Zatora. Jak zmieni się dojazd do Energylandii?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

3 Komentarze

  1. No pewnie, najpierw wdrożenie systemu co nie działa (a raczej dostępu, bo np. od kiedy korzystam z mpay cały ból minął), a potem golenie owiec 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button