KolejowyTransport

Liczba pasażerów na kolei w UE wzrosła! Nowe dane Eurostatu

Ruch kolejowy w państwach Unii Europejskiej znacznie się ożywił w miarę likwidowania obostrzeń pandemicznych i barier w podróżowaniu. Liczba pasażerów na kolei w państwach unijnych w trzecim kwartale 2021 r. wzrosła zdecydowanie w większości państw w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Rynek kolejowy odrabia straty.

Liczba pasażerów w ruchu kolejowym w UE zdecydowanie wzrosła

Po wielu miesiącach trwania pandemii i obowiązywania wielu obostrzeń pandemicznych, rynek kolejowy w UE nadrabia straty sprzed pandemii. Znoszenie ograniczeń w podróżowaniu powoduje, że ruch pasażerski stopniowo wraca na tory. Jak wynika z najświeższych danych Eurostatu, w trzecim kwartale 2021 r. liczba pasażerów w ruchu kolejowym w UE wzrosła średnio o 12,5 proc. Co prawda w dalszym ciągu dane te są niższe niż te z tego samego okresu w 2019 r. jednak wyraźnie widać zmniejszającą się różnicę. W tym tempie wzrostu, w tym roku najprawdopodobniej liczba pasażerów może zrównać się z tą z 2019 r., a niektóre ostrożne zapowiedzi ekspertów sugerują, że może nawet lekko ją przewyższyć.

Zobacz również: Holenderski transport kolejowy cargo do Niemiec rekordowy w 2021 r.

Liczba pasażerów na kolei
Kolejowy ruch pasażerski w UE oraz Norwegii i Szwajcarii w III kwartale 2021 r. Źródło: Eurostat

Słowenia osiągnęła największy wzrost procentowy

W porównaniu z tym samym okresem w 2020 r., największy wzrost w trzecim kwartale 2021 r. odnotowano w Słowenii. Liczba pasażerów kolei wzrosła tam o 948 tys. co procentowo daje najwyższy wynik (aż 45 proc. więcej). Podobnie znaczny wzrost procentowy osiągnęła Irlandia (+42 proc.). W ścisłej czołówce znalazły się również Włochy i Hiszpania. Należy jednak podkreślić, że Niemcy i Włochy osiągnęły największy wzrost liczby pasażerów w ogóle (odpowiednio 49 mln i 29 mln więcej niż rok wcześniej).

Zobacz również: Eksport towarów z Wielkiej Brytanii do UE zmalał o 20 mld funtów!

Zdecydowanie najsłabszy wynik osiągnęła Łotwa (-12 proc.), w której było jeszcze mniej pasażerów niż w tym samym okresie w 2020 r., co mogło wynikać z wprowadzony obostrzeń pandemicznych związanych z nową falą zachorowań w III kwartale ubiegłego roku (dla porównania, w drugim kwartale wyraźnie było widać większą liczbę pasażerów niż rok wcześniej), stąd też mogło to być czasowe odstępstwo.

Polska prawie nadgoniła wynik z 2019 r.

Zaskakująco dobre statystyki ma ruch kolejowy w Polsce. Liczba pasażerów wzrosła o ponad 12,5 mln (+21 proc.) co stawia Polskę na 6 miejscu w UE pod względem procentowego wzrostu i na piątym liczbowego. Strata do wyników sprzed pandemii maleje z każdym kwartałem co wyraźnie widać we wzroście liczby pasażerów na kolei w Polsce. W III kwartale 2021 r. było to 71,2 mln pasażerów, przy 52,5 mln w poprzednim kwartale i 41,9 mln na początku 2021 r. Bardzo możliwe, że w tym roku uda się polskim kolejom nadrobić straty i co najmniej wyrównać wynik sprzed pandemii.

Liczba wypadków kolejowych w UE sukcesywnie spada

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button