LotniczyTransport

Węgierski Wizz Air wypożyczył samoloty z Ukrainy! Ciekawe co na to Orban?

Sam fakt wykorzystania Boeingów przez Wizz Air może być niespodzianką dla pasażerów

Flota linii Wizz Air dotychczas składała się wyłącznie z samolotów Airbusów, jednak kilka z nich musiało zostać tymczasowo wyłączonych z eksploatacji ze względu na problemy z silnikami. Wizz Air postanowił więc, że wypożyczy samoloty z Ukrainy.

Wizz Air wynajął samoloty z Ukrainy

Pasażerów wchodzących na pokład samolotu linii lotniczej Wizz Air może zaskoczyć obecność logo ukraińskiego przewoźnika SkyUp. Węgierska linia wynajęła bowiem od ukraińskich linii aż trzy samoloty Boeing 737-800NG wraz z załogami. Samoloty będą stacjonować w Warszawie i Bukareszcie, a czas trwania umowy leasingu to 12 miesięcy.

Sam fakt wykorzystania Boeingów przez Wizz Air może być niespodzianką dla pasażerów, którzy dotąd mieli do czynienia wyłącznie z Airbusami. Wizz Air wypożyczył samoloty z Ukrainy, ponieważ większość jego Airbusów musiała zostać tymczasowo wyłączona z eksploatacji na początku roku z powodu problemów z silnikami Pratt & Whitney PW1100G.

Czytaj też: Dwóch Rosjan nielegalnie eksportowało technologię lotniczą z USA

W sumie uziemiono około czterdziestu samolotów Airbus A321neo, a ich silniki są stopniowo naprawiane. Problemy z silnikami powinny zostać rozwiązane do przyszłego roku, przy czym do tego czasu linia będzie miała w swojej flocie kolejne 40 nowych samolotów.

Ukraińska linia się rozwija

Mimo sytuacji na krajowym rynku lotniczym ukraińska linia lotnicza SkyUp nadal działa na rynkach zagranicznych i nadal się rozwija. Wynajmuje swoje samoloty wraz z załogami innym liniom. Organizuje także loty czarterowe i repatriacyjne, a nawet się rozwija. Dwa lata temu ukraiński przewoźnik otworzył nową stację obsługi technicznej dla sześciu samolotów w Antalyi. Podobna stacja dla trzech maszyn działa w Tallinnie.

Czytaj też: Ukraińskie firmy w Polsce coraz częstsze. 10% JDG należy do nich

Ukraińskie linie SkyUp Airlines są stosunkowo młode, bo zostały założone zaledwie w maju 2018 roku. W 2021 przewiozły ponad 2,5 miliona pasażerów i wykonały prawie 16 tys. lotów. Linie zawiesiły standardową działalność przewozową w związku z wojną w Ukrainie. Od 17 maja 2022 roku przewoźnik świadczy głównie usługi leasingu samolotów.

Boeing wypłacił im gigantyczne odszkodowanie za uziemienie samolotów. Ale przewoźnik chce jeszcze więcej!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button