DrogowyTransport

Ogromne zamówienie na autobusy Solaris! Ponad 300 pojazdów trafi do Rzymu

Ogółem do Włoch Solaris dostarczył już ponad 1800 różnego typu pojazdów

Solaris znów świętuje. Firma niedawno zdobyła kontrakt na 110 autobusów typu mild hybrid dla przewoźnika ATAC w Rzymie. Teraz, dodatkowo, pozyskała kolejne ważne zamówienie na 244 autobusy Solaris zasilane CNG. Wartość obu kontraktów, wraz z usługami serwisowymi, może sięgnąć ponad 200 mln euro przy pełnym wykorzystaniu opcji przez zamawiającego.

Kolejne zamówienie na autobusy Solaris

Procedurę przetargową prowadziła grupa zakupowa Gubielo Spa dla przewoźnika ATAC Roma. Oferta Solaris Urbino 18 wyposażonych w generacyjne systemy mild hybrid otrzymała najwyższe oceny, co zaowocowało wygraną w przetargu. W efekcie, w 2024 roku producent dostarczy do ulic Rzymu 110 nowych pojazdów z napędem hybrydowym.

Czytaj też: Kolejne elektryczne Solarisy już w szczecińskiej flocie

Parę dni temu Gubielo Spa oraz ATAC Roma zdecydowały się złożyć kolejne zamówienie, tym razem na autobusy z napędem CNG (compressed natural gas), czyli sprężonym gazem ziemnym. W ofercie Solarisa wyróżniła się dwunastometrowa wersja Urbino CNG, która okazała się najbardziej atrakcyjna. Dzięki temu, w latach 2024 i 2025, do stolicy Włoch trafią 244 autobusy Solaris Urbino 12 CNG. Dodatkowo, zamówienie na autobusy Solaris obejmuje opcję na dodatkowe 78 pojazdów, którą zamawiający może wykorzystać w przyszłych miesiącach.

To już kolejne duże zamówienie

Poza dostawą wspomnianych wcześniej autobusów, Solaris będzie także odpowiedzialny za serwisowanie ich przez kolejne 10 lat. Całkowita wartość zakupionych pojazdów i wszystkich dodatkowych usług, przy założeniu pełnego wykorzystania opcji przez zamawiającego, przekroczy 200 mln euro. Ten kontrakt stanowi jedno z największych wyzwań w historii firmy.

Czytaj też: Solaris wygrał jeden z największych w Europie przetargów

Zamówione autobusy nie będą pierwszymi pojazdami Solaris w Rzymie. W latach 2003-2004 Solaris dostarczył 30 trolejbusów dla przewoźnika ATAC. Dodatkowo, firma Cotral korzysta z ponad 700 międzymiastowych pojazdów Solaris InterUrbino do przewozów regionalnych na przedmieściach Rzymu. Ogółem do Włoch Solaris dostarczył już ponad 1800 różnego typu pojazdów.

Barcelona zamawia zeroemisyjne Solarisy. To debiut wodorówek

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button