PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Ogromna strata PKP Cargo! Czy nowy prezes wyciągnie spółkę z dołka?

Sytuacja finansowa PKP Cargo wzbudza obawy wśród inwestorów i obserwatorów rynku

Powiedzieć, że PKP Cargo w ostatnich latach nie jest w dobrej kondycji to jak nic nie powiedzieć. Jeden z kluczowych graczy na polskim rynku transportu kolejowego zanotował ogromną stratę finansową w pierwszym kwartale tego roku. Zarząd PKP Cargo ogłosił wstępne szacunki, które rzucają światło na problemy, z jakimi boryka się spółka.

PKP Cargo nie jest w najlepszej kondycji

Przychody przewoźnika z tytułu umów z klientami osiągnęły kwotę 1 180,7 mln zł, co wydaje się być imponującym wynikiem. Jednakże, EBITDA wyniosła tylko 122,4 mln zł, co sugeruje, że koszty operacyjne znacząco obciążyły wynik końcowy spółki. Najbardziej niepokojące jest to, że EBIT, czyli zysk operacyjny przed odsetkami i podatkami, osiągnął stratę 96,8 mln zł. Jeszcze bardziej dotkliwa jest strata netto, sięgająca 118,1 mln zł.

Niepokojące są również dane operacyjne. Masa towarowa wyniosła 17,9 mln ton, a praca przewozowa 4 569 mln tkm. Choć liczby te wydają się imponujące, to jednakże w kontekście strat finansowych sugerują one, że firma może mieć problem z wydajnością i kosztami operacyjnymi.

Czytaj też: PKP Cargo zapewni kolejne usługi intermodalne! Ale pierwszy raz z tego terminala

Nowy zarząd chce zoptymalizować koszty

Ostateczne dane dotyczące wyników firmy za pierwszy kwartał zostaną opublikowane w skonsolidowanym raporcie okresowym, który ma być dostępny 27 maja. Sytuacja finansowa PKP Cargo wzbudza obawy wśród inwestorów i obserwatorów rynku, a spółka musi odwrócić ten trend i odzyskać zaufanie swoich interesariuszy.

Zarząd PKP Cargo zapewnił jednak, że podjął już działania mające na celu poprawę sytuacji finansowej i operacyjnej firmy. Nowe szefostwo zapowiada podjęcie wszelkich możliwych działań w celu podniesienia efektywności biznesowej oraz usprawnienia procesów i optymalizacji kosztowej. Jest to krok w dobrym kierunku, ale na efekty tych działań będziemy musieli poczekać.

Czytaj też: Do końca dekady polska gospodarka przegoni Czechy, Hiszpanię oraz Japonię!

Odwołany zarząd PKP Cargo tłumaczył niekorzystne wyniki ogólną sytuacją w branży i zapowiedział zmiany. Te już jednak leżą w gestii nowych władz spółki, wobec których eksperci branżowi pokładają duże nadzieje. Pojawia się coraz więcej głosów o tym, że PKP Cargo było przez lata źle zarządzane, a światełkiem w tunelu dla przewoźnika mogą być dopiero co ogłoszone personale zmiany.

Ogromna finansowa strata PKP Cargo! Zarząd polskiej spółki odwołany!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button