Info z rynkuLotniczyTransport

Dwóch Rosjan nielegalnie eksportowało technologię lotniczą z USA

Grozi im 20 lat bezwzględnego więzienia.

Dwóch Rosjan mieszkających na Florydzie przyznało się do spiskowania w celu nielegalnego eksportu kontrolowanej technologii lotniczej ze Stanów Zjednoczonych do Rosji. Oleg Patsulya i Vasilii Besedin oszukali amerykańskich dostawców i naruszyli prawo eksportowe, ukrywając prawdziwy cel swoich zakupów.

  • Oleg Patsulya i Vasilii Besedin przyznali się do zarzutów dotyczących naruszenia amerykańskiego prawa eksportowego oraz omijania sankcji nałożonych na Rosję.
  • Mężczyźni zastosowali fałszywe deklaracje celne i skomplikowany system prania pieniędzy, aby ukryć prawdziwy cel eksportu i źródło finansowania.
  • Sprawa podkreśla determinację amerykańskich organów ścigania w zwalczaniu nielegalnego eksportu technologii i ochronie bezpieczeństwa narodowego.

Nielegalne zdobycie technologii lotniczych dla Rosji

Po inwazji Rosji na Ukrainę w maju 2022 roku, dwaj Rosjanie mieszkający w Miami, Oleg Sergeyevich Patsulya i Vasilii Sergeyevich Besedin, zainicjowali działania mające na celu nielegalne pozyskiwanie technologii lotniczej z USA dla Rosji. Wykorzystując oszustwa i fałszywe dokumenty, skutecznie omijali amerykańskie prawo eksportowe oraz wprowadzone sankcje, dążąc do zaopatrzenia rosyjskich linii lotniczych w niezbędne części i komponenty do samolotów. Te działania, wymagające licencji na eksport zgodnie z amerykańskimi regulacjami, były realizowane pod fałszywym pretekstem eksportu technologii do krajów trzecich, celowo ukrywając ich rzeczywiste przeznaczenie – Rosję.

W celu zatarcia śladów pochodzenia finansów i uniknięcia wykrycia, oskarżeni angażowali firmy pośredniczące i posługiwali się fałszywymi reprezentacjami. Na przykład, twierdząc, że zakupioną technologię hamulcową do Boeingów 737 wyeksportują do Turcji, ukrywali, że faktyczne finansowanie pochodzi od rosyjskich linii lotniczych przez tureckie konta bankowe. Takie działania, składające się na szerszy schemat prania pieniędzy i oszustw eksportowych, umożliwiły firmie Patsulyi, MIC P&I LLC, przyjęcie ponad 4,5 miliona dolarów od rosyjskich przewoźników, co jeszcze bardziej pogłębiało zakres naruszeń.

USA na celowniku Rosji. Coraz więcej szpiegów

Oskarżeni, starając się obejść sankcje, stosowali wyrafinowane metody fałszowania dokumentów oraz tworzenia pozornych operacji handlowych. Dodatkowo, wykorzystując skomplikowaną sieć firm pośredniczących i fałszywe identyfikacje klientów, umiejętnie zamaskowali ścieżkę finansowania i źródło pochodzenia tych części, co stanowiło wyzwanie dla organów ścigania w śledzeniu nielegalnych transakcji.

Aby dodatkowo ukryć pochodzenie swoich przychodów i uniknąć wykrycia, Besedin i Patsulya wykorzystywali zagraniczne firmy pośredniczące oraz fałszywie przedstawiali tożsamości swoich rzeczywistych klientów. Na przykład, udając się 8 września 2022 roku do Arizony w celu finalizacji transakcji z amerykańską firmą dotyczącej technologii montażu hamulców, fałszywie informowali, że części miały trafić do Turcji, podczas gdy finansowanie zapewniła rosyjska linia lotnicza, przekazując środki na amerykańskie konto bankowe Patsulyi przez tureckie konto pośredniczące.

Czytaj również: Sankcje na Rosję zniszczyły logistykę krajową. Kreml potwierdza, że jest źle

Jak wspomniano wyżej – w sumie, firma Patsulyi, MIC P&I LLC, otrzymała co najmniej 4 582 288 dolarów od rosyjskich linii lotniczych przez tureckie konta bankowe na nielegalny zakup części do samolotów. Patsulya zgodził się na konfiskatę tej sumy pieniędzy i innych aktywów jako część swojego przyznania się do winy.

Ochrona bezpieczeństwa narodowego stanowi kluczowy priorytet, jak podkreślają słowa dyrektora FBI, Christophera Wraya, iż zagrożenia dla amerykańskiego bezpieczeństwa ekonomicznego są równoznaczne z zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego.

Gdy przeciwnicy kradną naszą technologię, aby wzmocnić swoje gospodarki, cierpi amerykański przemysł – twierdzi Wray.

Dodatkowo prokurator USA dla Dystryktu Arizony, Gary Restaino, wskazuje na sprawę jako przykład skutecznej współpracy organów ścigania w rozbijaniu schematów omijania sankcji i ściganiu tych, którzy na nich korzystają. Matthew S. Axelrod podkreśla zaangażowanie w wsparcie Ukrainy i przeciwdziałanie wsparciu rosyjskiego sektora lotniczego. Jak sugeruje Axelrod:

Przyznanie się do winy (przez tych szpiegów – dop. red.) jest kolejnym dowodem naszego niezachwianego zaangażowania w wsparcie dla ludności Ukrainy i zatrzymanie tych, którzy próbują wspierać rosyjski sektor lotniczy.

Czytaj również: Rosja to wzór konserwatyzmu? Aborcje, narkotyki i rozwody

Besedin i Patsulya przyznali się do spiskowania w celu eksportu towarów bez odpowiedniej licencji, naruszając tym samym Ustawę o Reformie Kontroli Eksportu, co grozi maksymalnie 20 latami więzienia. Patsulya przyznał się również do udziału w spisku mającym na celu międzynarodowe pranie pieniędzy, za co również grozi mu maksymalna kara 20 lat pozbawienia wolności. Wyrok zostanie ogłoszony 17 czerwca.

Irański port Chabahar nie może się rozwinąć… przez sankcje na Rosję

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button