MorskiTransport

Ruszyły nawodne stacje tankowania ORLEN na Mazurach i nie tylko

Nawodne stacje tankowania ORLEN są gotowe na nowy sezon żeglarski. Poza zatankowaniem paliwa na stacjach można zrobić zakupy spożywcze, a w niektórych obiektach również skorzystać z nowej oferty gastronomicznej. 

Nawodne stacje tankowania ORLEN działają już ponad 20 lat

22 – już tyle lat zarówno mieszkańcy Polski, jak i turyści przyjeżdżający podziwiać nasz kraj ze statku, mogą korzystać z wodnych stacji paliw Grupy ORLEN. Dzięki nim klienci mogą wygodnie zatankować paliwo bezpośrednio z dystrybutora, co eliminuje uciążliwe korzystanie z kanistrów. Przy czym oferta nawodnych stacji tankowania ORLEN bynajmniej nie ogranicza się wyłącznie do paliwa. Na niektórych sezonowych stacjach można również zrobić zakupy z oferty znanej z tradycyjnych stacji ORLEN. Z kolei w polskiej stolicy żeglarstwa w Giżycku klienci mogą udać się do pierwszej w Polsce nawodnej stacji w formacie Stop.Cafe 2.0 Mikro Premium. Na niej miłośnicy żeglarstwa mogą kupić m.in. hot-dogi, zapiekanki, kawę, herbatę i słodkie przekąski.

Zobacz także: Majówkowa promocja na stacjach paliw ORLEN

Wodne stacje paliw ORLENU zaprojektowano i wybudowano z troską o ochronę środowiska naturalnego. Dzięki 24-godzinnemu systemowi zdalnego pomiaru oraz specjalnej technologii wykrywania wycieków obiekty te są całkowicie bezpieczne zarówno dla gruntów, jak i wód. Specjalne przeciwrozlewowe rękawy sorpcyjne zabezpieczają przed niekontrolowanym rozlewem paliwa, natomiast hermetyczny system odsysania par zapobiega wydostaniu się oparów paliwa do atmosfery. Nawodne stacje tankowania ORLEN posiadają też niezbędne środki potrzebne do neutralizacji ewentualnych wycieków.

Wodne stacje ORLEN dostępne są w następujących siedmiu lokalizacjach:

  • Mikołajki: Promenada
  • Giżycko, ul. Nabrzeżna 15
  • Sztynort: Port Sztynort
  • Węgorzewo: ul. Braci Ejsmontów 3
  • Nieporęt: ul. Wojska Polskiego 3
  • Puck: ul. Lipowa 3C
  • Gdynia, ul. Jana Pawła II (Marina)

Przyjazne dla podróżnych stacje paliw

Grupa ORLEN konsekwentnie rozbudowuje infrastrukturę oraz wprowadza nowe usługi z myślą o podróżnych preferujących również inne środki transportu. Na kierowców czterokołowców na stacjach paliw czeka szeroka oferta gastronomiczna Stop Cafe oraz kompleksowy pakiet usług, znacznie usprawniających tankowanie i płatność. Jedną z nich jest możliwość zapłaty za paliwo i pozostałe produkty z całej oferty stacji bezpośrednio przy dystrybutorze, u Mobilnego Kasjera wyposażonego w tablet z aplikacją kasową, drukarkę fiskalną oraz terminal płatniczy POS. Usługa ta jest dostępna na 375 stacjach w całej Polsce.

Zobacz także: Marka Stop.Cafe weszła na Węgry!

Stacje paliw ORLEN są również przyjazne dla rowerzystów. Duże parkingi, które są w większości monitorowane, pozwalają na pozostawienie samochodu i udanie się  w podróż na jednośladzie. Przed wyruszeniem w rowerową trasę, na stacjach paliw można zakupić podstawowe akcesoria rowerowe, takie jak: bidony, latarki lub kłódki. Większość stacji jest wyposażona w stojaki dla rowerów oraz kompresory. Ponadto klienci mogą również skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej, w tym  napojów izotonicznych przeznaczonych dla osób aktywnych fizycznie. Udogodnienia, z których mogą skorzystać rowerzyści, mają na celu propagowanie zdrowego stylu życia i aktywnych form spędzania wolnego czasu.

Znaczenie mają klienci, ale i dobrostan środowiska naturalnego

Do tego działania podejmowane przez koncern mają na celu nie tylko dobro klienta, ale również środowiska naturalnego. W zeszłym roku ORLEN w Bydgoszczy zbudował, a następnie przetestował stację paliw, która sama wytwarza niemal 90 proc. prądu potrzebnego do jej działania. Opracowany przez inżynierów z polskiej firmy IGLOO, odpowiadającej za produkcję urządzeń chłodniczych, agregatów inwerterowych i kogeneracyjnych oraz pomp ciepła, system opiera się na kilku elementach. Stacja, na której przeprowadzono pilotaż, pobierała ok. 201 MWh energii elektrycznej rocznie.

Zobacz także: ORLEN zacznie stawiać ekologiczne stacje paliw w całym kraju

Podstawowym założeniem stojącym za ideą ekologicznej stacji paliw było znaczące zmniejszenie tej liczby. Z tego powodu w Bydgoszczy zamontowano urządzenia pozwalające na bardziej efektywną produkcję ciepła i chłodu jednocześnie. Dodano do nich instalacje odzyskujące ciepło produkowane przez różne urządzenia elektryczne, takie jak lodówki i klimatyzatory. Jest ono potem wykorzystywane do podgrzewania wody w łazienkach i myjni. Wszystkie zastosowane rozwiązania pozwoliły ograniczyć zapotrzebowanie stacji na energię elektryczną do 37 MWh rocznie, czyli prawie 5,5-krotnie.

Kolejnym istotnym komponentem systemu są panele fotowoltaiczne. Dzięki nim ekologiczna stacja paliw sama wytwarza zdecydowaną większość potrzebnej energii. Zgodnie z poczynionymi wówczas szacunkami, w skali roku stacja będzie w stanie sama wyprodukować aż 86 proc. energii niezbędnej do jej działania. W trakcie pilotażu zgromadzono dane, które posłużą do dalszej optymalizacji instalacji. Co warto zaznaczyć, w najbliższych miesiącach takie ekologiczne stacje paliw zaczną się pojawiać w całej Polsce.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Wodorowy projekt Grupy ORLEN z unijnym finansowaniem

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button