Raben
IntralogistykaMagazyny

Jak system WMS wspiera dystrybucję artykułów elektronicznych?

W ostatnich latach niedobór półprzewodników stał się globalnym problemem. Wzrosło zapotrzebowanie na artykuły elektroniczne, które produkowane są z układów scalonych. Jednocześnie spadła ich dostępność, więc klienci rozglądają się za ofertami, które przyniosą im najwięcej korzyści. Warto więc zadbać o to jeszcze na poziomie magazynu. Wdrażając system WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych zwiększysz tempo i jakość realizowanych zamówień.

System WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych – jak działa?

Rozwiązanie WMS wpływa na pracę przedsiębiorstwa poprzez polepszenie wydajności procesów magazynowych. Wsparcie dystrybucji artykułów elektronicznych odbywa się m.in. poprzez zwiększenie liczby zamówień bez konieczności rekrutacji nowych pracowników. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze i zainwestować je w inny obszar rozwoju firmy. System WMS posiada wiele funkcji, które realnie pomagają ulepszyć procesy magazynowe.

Optymalnie wykorzystana powierzchnia

Rozwiązanie WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych nadzoruje cały proces obsługi zamówień, a do najważniejszych zadań należy m.in. optymalizacja wykorzystania powierzchni magazynowej. System lokuje towar na podstawie najbardziej efektywnych reguł, aby ułatwić magazynierom kompletację zamówień. Ponadto oprogramowanie wyznacza marszrutę, przez co przyspiesza realizację zleceń. Pracownicy wykonują mniej kilometrów dziennie, jednocześnie mając możliwość zrobienia więcej, niż dotychczas, w krótszym czasie. Nie musisz więc zatrudniać dodatkowych osób do pracy.

Raben

Multipicking w dystrybucji artykułów elektronicznych

Multipicking jest rodzajem kompletacji, zgodnie z którym magazynier zbiera wiele zleceń w tym samym czasie. System WMS wyznacza metodę łączenia zamówień, dobierając je na podstawie różnych reguł – takich jak ta sama lokalizacja towaru. Multipicking to dobre rozwiązanie dla firmy zajmującej się dystrybucją artykułów elektronicznych. Będzie szczególnie pomocne, jeśli spora liczba zamówień w magazynie składa się z kilku sztuk towaru.

Panel pakowania w dystrybucji artykułów elektronicznych

System WMS jest wyposażony w panel pakowania. Stanowi punkt kontrolny – w tym miejscu sprawdza się, czy zamówienie jest poprawne i eliminuje się ewentualne błędy. Magazyn i spedycja spotykają się w tym panelu, dlatego należy zadbać o to, aby zlecenia były kompletne. Panel pakowania poprawia jakość zamówień i przyspiesza cały proces związany z pakowaniem. Osoby zatrudnione na tym stanowisku mają bardzo dużo zadań do wykonania w określonym, wysokim tempie. Dlatego też zwykle nie ma czasu na zastanawianie się nad szczegółami, które dotyczą zleceń. Rozwiązanie WMS prowadzi pracownika przez proces. W branży dystrybucji artykułów elektronicznych często obsługuje się zlecenia składające się z kilku sztuk lub małych produktów. Bardzo ważne, aby przed wysyłką upewnić się, czy paczka zawiera wszystkie elementy. Jeśli klient otrzyma paczkę, w której brakuje jakiejś części, korzystanie z produktu może być utrudnione lub nawet niemożliwe.

Korzyści płynące z systemu WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych

Rozwiązanie WMS wspiera firmy z branży dystrybucji artykułów elektronicznych dzięki bezproblemowemu przebiegowi kontroli towaru zarówno w magazynie, jak i punkcie pakowania. To szczególnie ważne w przypadku gdy pojawia się drobny asortyment – podzespoły, procesory – lub gdy produkt składa się z kilku części – np. golarka z kilkoma wymiennymi głowicami. Wielu przedsiębiorców nadal zastanawia się, czy wdrożenie w ich firmie miałoby sens. Dlatego zachęcam, aby zapoznać się z korzyściami, które płyną z wdrożenia systemu WMS.

Procesy pod kontrolą

Magazyn odbiera paletę z asortymentem, ale pracownicy nie wiedzą, gdzie mogą ją umieścić. Odkładają ją w losowe miejsce, które jest w tym momencie dostępne. Jednak po paru dniach firma otrzymuje zamówienie na towary, które znajdują się na tej palecie. Pech chciał, że magazynier, który wcześniej zadecydował o jej umiejscowieniu, w tym dniu jest nieobecny. Inni pracownicy nie wiedzą, gdzie ją odłożył. Na poszukiwania przeznaczają wiele godzin, a zlecenie realizowane jest z opóźnieniem. Jeśli nie chcesz, aby ta wizja stała się rzeczywistością Twojego magazynu, to warto rozważyć wdrożenie systemu WMS. Rozwiązanie zapewnia 100% kontroli nad wszystkimi procesami, które odbywają się wewnątrz magazynu. Produkty, które do niego trafiają, natychmiast zostają przypisane do lokacji. Dzięki temu identyfikacja trwa zaledwie kilka sekund, a oprogramowanie WMS wyznacza trasę, która umożliwia optymalną zbiórkę i przyspiesza realizację zamówienia.

Szybka kompletacja zamówień

System WMS pomaga w skróceniu czasu kompletacji zamówień. Identyfikacja towaru i jego lokacji odbywa się przy wykorzystaniu wygodnych i praktycznych skanerów bezprzewodowych, które skanują kody kreskowe asortymentu. Rozwiązanie będzie dobrym wyborem przy zamówieniach dla klientów B2B i B2C, drobnicowych lub wielopozycyjnych. Zostaną one obsłużone płynnie i szybko.

Oszczędność pieniędzy

Choć wdrożenie systemu WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych może być kosztowne, to w dłuższej perspektywie pozwala wiele zaoszczędzić. Zadania oprogramowania, które na to wypływają, to m.in. eliminacja nadmiarowych kilometrów na trasie realizowanej przez magazynierów – mogą wtedy wykonać więcej zleceń w tym samym czasie. Przekłada się to na wzrost efektywności pracy bez inwestowania w dodatkową rekrutację. Kontrolowanie zamówień pozwala ograniczyć błędy i zmniejszyć straty finansowe, a zintegrowanie platformy e-commerce z rozwiązaniem WMS przyczynia się do polepszenia wrażeń zakupowych u klientów. Posiadając dostęp do kompletnych informacji na każdym etapie zamówienia, chętniej kupują ponownie.

Podsumowanie

Od dłuższego czasu rośnie problem z niską dostępnością półprzewodników na świecie. Dlatego warto zadbać o ciągłość w łańcuchu dostaw i ulepszyć proces realizacji zamówień. System WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych zapewnia kompleksowe wsparcie w każdym procesie magazynowym. Warto zastanowić się nad wdrożeniem rozwiązania WMS w Twojej firmie.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button