PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Linie Vietnam Airlines wystawiły na aukcję trzy samoloty

To nie pierwszy raz, kiedy linie lotnicze Vietnam Airlines organizują aukcję samolotów w celu wygenerowania przychodów

Aby zwiększyć przychody, linie lotnicze Vietnam Airlines postanowiły wystawić na aukcję trzy swoje starsze samoloty Airbus A321. Maszyny zostaną sprzedane oferentowi, który zapłaci najwięcej, a cena wywoławcza dla każdego z nich wynosić będzie 5 milionów dolarów. Celem jest zebranie kwoty przekraczającej 15 milionów dolarów.

Vietnam Airlines znów sprzedaje samoloty

Według danych z ch-aviation, Vietnam Airlines posiada w swojej flocie 48 samolotów typu A321 oraz 20 samolotów A321neo. Średni wiek 48 maszyn wynosi 11,8 lat, a każda z nich może pomieścić od 178 do 203 pasażerów w dwuklasowej konfiguracji miejsc, w zależności od układu siedzeń. Vietnam Airlines wykorzystuje samoloty A321 na różnorodnych trasach krajowych i regionalnych, a dłuższe loty obsługiwane są przez szerokokadłubowe samoloty A350 i Boeing 787 przewoźnika.

Czytaj też: Niemiecki przewoźnik uruchomił połączenie cargo z Wietnamem

Jak informuje portal Simple Flying, trzy samoloty A321, które zostaną wystawione na aukcję, mają rejestrację VN-A350, VN-A351 i VN-A352. Wszystkie trzy maszyny zostały dostarczone do Vietnam Airlines na początku 2007 roku, co oznacza, że mają już ponad 16 lat. Obecnie posiadają największą konfigurację A321, składającą się z ośmiu miejsc w klasie biznesowej i 195 miejsc w klasie ekonomicznej, oferując odpowiednio odległość między siedzeniami wynoszącą 45 cali i 32 cale.

VN-A350 jest w posiadaniu Vietnam Airlines od momentu dostarczenia, natomiast VN-A351 przez krótki okres od 2009 do 2012 roku operował dla Cambodia Angkor Air. VN-A352 latał dla Jetstar przez rok tuż przed pandemią, zanim został zwrócony do Vietnam Airlines.

To już któryś raz

To nie pierwszy raz, kiedy linie lotnicze Vietnam Airlines organizują aukcję samolotów w celu wygenerowania przychodów. W 2020 roku przewoźnik sprzedał pięć samolotów Airbus A321, osiągając średnią cenę 7,4 miliona dolarów za sztukę. Celem było zwiększenie dochodów i restrukturyzacja floty w trudnym okresie pandemii. Rok później, przewoźnik ponownie sprzedał w ten sposób kolejne 11 samolotów A321. Jak informuje portal Simple Flying, w zeszłym roku Thai Airways zdecydowały się na aukcję części swojej uziemionej floty Boeing 747, aby pozyskać pewne środki finansowe w okresie spadku liczby pasażerów. Na aukcjach, które odbywały się na platformie Facebook Live, pary foteli z samolotów były sprzedawane nawet za 1000 dolarów.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Vietnam Airlines odnotowały silny powrót po pandemii, co częściowo jest wynikiem ożywienia rynku krajowego. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku linie lotnicze przetransportowały ponad 10 milionów pasażerów, co stanowi wzrost o 23,6% w porównaniu do tego samego okresu zeszłego roku. Również przychody linii lotniczych wyglądają obiecująco, ponieważ w pierwszej połowie tego roku prawie osiągnęły poziom sprzed pandemii, sięgając ponad 1,91 miliarda dolarów. Po odwołaniu ograniczeń podróży, przewoźnik wznowił codzienne loty do Londynu Heathrow (LHR) na początku tego roku, a także w obliczu wzrastającej konkurencji ze strony przewoźnika niskokosztowego Vietjet, zwiększył swoją obecność w Australii.

Amerykańskie linie notują najwyższy kwartalny zysk w historii

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button