PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Twój staruszek też może być objęty dobrą polisą – dowiedz się, jak ubezpieczyć stary samochód

Twój samochód ma na liczniku wiele kilometrów i nie należy do najmłodszych, ale ciągle dobrze się sprawuje. Nic dziwnego, że nie myślisz o wymianie go na nowy model. W takiej sytuacji pomyśl o jego ubezpieczeniu. Wystarczy dobrze poszukać, żeby znaleźć tanie AC dla starego samochodu. Podpowiadamy, jak o swoje interesy może zadbać właściciel „staruszka”.

Ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne – jaki zakres mają te polisy?

Jako kierowca i właściciel samochodu na pewno wiesz, że masz obowiązek wykupywania co roku polisy OC. Jej zakres jest jednak ograniczony. Chroni ona ciebie, kiedy:

  • spowodujesz wypadek – w takiej sytuacji, jeżeli skutkiem tego będzie uszkodzenie auta innego kierowcy, to ubezpieczyciel (a nie Ty) wypłaci mu odszkodowanie;
  • będziesz poszkodowany – w przypadku, gdy to inny kierowca spowoduje uszkodzenie twojego pojazdu podczas kolizji na drodze, masz pewność, że otrzymasz odszkodowanie od jego ubezpieczyciela.

Na tym jednak kończą się korzyści z obowiązkowego ubezpieczenia OC. Aby być naprawdę spokojnym o swoje auto i interesy, należy wykupić AC – o odpowiednio szerokim zakresie. Taka polisa zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy twój samochód zostanie:

  • uszkodzony na skutek wichury, powodzi, gradobicia i działania innych sił przyrody,
  • uszkodzony na skutek wypadku – i to nawet takiego, który ty spowodujesz,
  • uszkodzony na skutek aktu wandalizmu,

W OWU (Ogólnych Warunkach Umowy) polisy AC jest zawsze określone, na jak wysokie odszkodowanie możesz liczyć. Znajdują się tam również informacje o braku lub wysokości udziału własnego w naprawie samochodu, amortyzacji części i czy kiedy zajdzie taka potrzeba będą one wymieniane na zamienniki, czy oryginalne elementy.

Czy AC dla starego auta jest drogie?

Ubezpieczyciele nie odmawiają ubezpieczania starszych samochodów, jednak proponują ich właścicielom mniej korzystne warunki finansowe. Jednak auta mające więcej niż 10 lat mogą być objęte AC, które nie musi być drogie.

Jeżeli auto ma już kilkanaście lat, a jego wartość nie przekracza np. 10 tys. zł, to wykupienie autocasco kosztującego 2 tys. zł lub więcej nie jest opłacalne. Ubezpieczyciele są jednak elastyczni co do warunków umowy. Można sprytnie je zmodyfikować – pod kątem własnych potrzeb, tak aby za AC faktycznie zapłacić mniej.

Na pewno też znajdziesz tanie ubezpieczenie AC dla starego samochodu na rankomat.pl.

Jak obniżyć cenę autocasco dla starego auta?

Jeśli chcesz, aby twój sprawdzony, stary samochód miał polisę AC i jednocześnie nie zamierzasz wydawać na nią fortuny, to niech w umowie znajdą się zapisy, że:

  • w przypadku naprawy auta będą wykorzystywane zamienniki, a nie oryginalne części – w ten sposób możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu nawet 200 zł. Pamiętaj też, że nowy zamiennik będzie na pewno w lepszym stanie niż wysłużona oryginalna część, która znajduje się w twoim aucie;
  • będziesz partycypować finansowo w naprawie pojazdu – jest to tzw. udział własny. Taki zapis oznacza składkę niższą o kilkaset złotych. W umowie określona jest kwota udziału własnego lub jego część np. 10%
  • zgadzasz się na amortyzację, czyli na potrącenie za zużyte części przy ewentualnej wypłacie odszkodowania. Oznacza to, że ubezpieczyciel, przygotowując kosztorys likwidacji szkody, obniży wartość części – wynikającą z ich zużycia. W efekcie wypłaci ci niższe odszkodowanie. Jeżeli wyrazisz na to zgodę, to zapłacisz o kolejne kilkaset złotych mniej za AC.

Spróbuj też znaleźć AC na oczytanych warunkach na https://rankomat.pl/tanie-oc.

Mini autocasco – hit czy kit?

To, czy opłaca się ci zdecydować na mini AC, zależy od tego, ile wart jest twój samochód i jak jest dla ciebie ważny – np. czy jest ci niezbędny do dojazdów do pracy. Zakres ochrony takiej polisy jest mocno ograniczony. Gwarantuje jednak ona wypłatę odszkodowania np. w przypadku kradzieży auta. Dzięki temu, jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji i stracisz swój środek transportu do pracy, pieniądze od ubezpieczyciela okażą się nieocenionym wsparciem.

Mini autocasco zapewni też wypłatę odszkodowania w przypadku szkody całkowitej. Mowa jest o niej wtedy, gdy auto zostanie uszkodzone w takim stopniu, że nie będzie można nim jeździć. I w takiej sytuacji pieniądze od ubezpieczyciela będą na wagę złota – pozwolą ci, choć częściowo, sfinansować zakup nowego pojazdu.

Jak jeszcze możesz ubezpieczyć stary samochód?

Jeżeli jesteś rozsądnym kierowcą, pomyśl o tym, aby wykupić ubezpieczenie NNW. Jest ono gwarancją wypłaty odszkodowania, jeżeli w czasie wypadku ucierpi nie twój samochód, a zdrowie twoje i pasażerów. Dzięki temu otrzymasz pieniądze na rehabilitację, za pobyt w szpitalu i na niezbędne leki. Wysokość takiego odszkodowania jest zawsze określona w OWU.

Ubezpieczenie zawsze się opłaca – dotyczy to nowego i starego samochodu. Mniejsze lub większe odszkodowaniem pomoże ci naprawić pojazd, tak aby mógł jeździć jeszcze przez dłuższy czas. Na AC dla starego samochodu nie musisz wydawać też kroci – pomyśl o tym, jakiego zakresu ochrony potrzebujesz i znajdź tanią polisę na https://rankomat.pl.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button