DrogowyInfo z rynkuTransport

Jakie są zarobki polskich kierowców? Czy Polacy pokonają egzotyczną konkurencję? Sprawdź RAPORT!

Większość firm nie zapewnia kierowcom żadnych dodatkowych świadczeń

Ubiegły rok nie był łatwy dla branży transportowej. Spadek zapotrzebowania na fracht skłonił polskie firmy transportowe do zaostrzenia kontroli finansowej oraz zwiększenia rywalizacji o ładunki. W efekcie, popyt na kierowców również się zmniejszył, choć wciąż odczuwalny jest ich niedobór. Zmieniły się również zarobki polskich kierowców.

Jak wyglądają zarobki polskich kierowców?

Polskie firmy transportowe specjalizują się głównie w międzynarodowym transporcie w obrębie Unii Europejskiej. Zależy im na zatrzymaniu doświadczonych pracowników, dlatego w dalszym ciągu preferują zawieranie umów o pracę i oferują atrakcyjne zarobki dla kierowców.

Eksperci z PITD, w raporcie opracowanym na podstawie danych ankietowych zebranych od kierowców oraz firm przewozowych, wykazali odwrócenie tego trendu. Obecnie nie ma już takiego zapotrzebowania na kierowców, jak jeszcze rok temu. Ponadto spowolnienie wzrostu gospodarczego w Niemczech i narastający kryzys mogą dodatkowo zmniejszyć popyt na polskich kierowców. Szczególnie, że niedobór kierowców z Ukrainy został zrekompensowany przez przybycie pracowników z Białorusi, Indii czy Filipin.

Nasze badanie pokazuje, że stopniowo zwiększa się udział kobiet wśród społeczności kierowców zawodowych. W tegorocznej edycji badania aż 19% respondentów stanowiły panie i był to rekord. Dla porównania rok wcześniej zgłosiło się ich zaledwie 2%. To bardzo dobra informacja dla branży TSL, z czego bardzo się cieszymy. Jednak nadal jest jeszcze sporo do zrobienia na rynku pracy kierowców. – zaznacza dr inż. Justyna Świeboda, prezes Polskiego Instytutu Transportu Drogowego.

Czytaj też: Co czeka polską branżę TSL? Nie przegap konferencji ”Polska w Ruchu”! Sprawdź jak uzyskać zniżkę!

Z jakimi problemami mierzą się polscy kierowcy?

Raport PITD wykazuje, że większość kierowców docenia swoje zajęcie, szczególnie aspekt poznawania nowych miejsc i osób, co jest dla nich ważniejsze niż wysokie zarobki. Niestety, coraz więcej z nich rozważa zmianę pracy, a coraz mniejsza liczba kierowców wyraża satysfakcję z wykonywanej pracy. Z danych wynika również niepokojąco niski poziom dodatkowych korzyści w porównaniu z trudnymi warunkami pracy. Kierowcy głównie oczekują dodatkowych świadczeń w postaci dopłat do dojazdów i dodatkowego ubezpieczenia.

Czytaj też: Zarobki w Polsce? Szybko gonimy Japonię, ale od Niemiec dzielą nas lata świetlne

Niestety, większość firm nie zapewnia kierowcom żadnych dodatkowych świadczeń, co jest niepokojące, biorąc pod uwagę, jak niebezpieczne i niewygodne może być to zajęcie. Pomijając kwestie pogody, infrastruktura parkingów w Europie pozostawia wiele do życzenia. Warunki życia dla kierowców poza granicami Polski są często bardzo skromne.

W każdym kraju zwraca się coraz większą uwagę na poziom bezpieczeństwa na parkingach. Jednak wciąż jest wiele takich miejsc, gdzie kierowca nie czuje się bezpiecznie. Mówię tutaj przede wszystkim o Francji, Hiszpanii czy też Włoszech i Anglii. Wciąż zdarzają się kradzieże paliwa. Coraz głośniej mówi się o włamaniach do kabin kierowców i kradzieży sprzętu osobistego takiego jak telefony, nawigacje czy też laptopy. Co prawda powstaje coraz więcej parkingów oświetlonych, z monitoringiem, czy nawet z ochroną i innymi dodatkowymi zabezpieczeniami, jednak nawet tam gdzie jest bardzo dobre oświetlenie potrafi dojść do różnych incydentów. – mówi Dorota Tobór, kierowczyni zawodowa znana m.in z kampanii RespectMyWay.

Jak zauważa Dariusz Terlecki, aby zminimalizować stres, warto rozszerzać te narzędzia o rozwiązania z zakresu lepszego planowania pracy, jak choćby: optymalizacja tras, aplikacje mobilne do planowania, obsługi zleceń i procesowania dokumentacji transportowej (w tym e-CMR), czy dokładnego szacowania ETA (estymowanego czasu przybycia).

Wśród nowoczesnych i zalecanych rozwiązań z zakresu poprawy bezpieczeństwa warto natomiast wymienić min. kamery z wbudowaną sztuczną inteligencją, które potrafią identyfikować niebezpieczne sytuacje drogowe i alertować kierowcę, czy też zaawansowane systemy TPMS (monitoring ciśnienia i stanu opon) – wskazuje  Regional Director Poland & EE w Webfleet.

Więcej w raporcie!

Chcesz poznać zarobki polskich kierowców? Dowiedzieć się O ich największych zmartwieniach? Polski Instytut Transportu Drogowego właśnie opublikował “Zarobki kierowców zawodowych w Polsce 2023. Bezpieczeństwo i stan infrastruktury parkingowej”!

Partnerami VIP tegorocznej edycji raportu są Webfleet oraz TC Kancelaria. Partnerem jest FAZ Drivers. Merytorycznie wsparły go: Truckerslife oraz TLP.

Polska branża transportu drogowego stawia na technologię

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button