KolejowyTransport

Może i w Rosji jest bieda, ale za to będą też szybkie pociągi! Całe dwa!

W rzeczywistości ostateczny projekt trasy nie został jeszcze ustalony

Rosja zamawia szybkie pociągi dla odrodzonego projektu nowej linii kolejowej Moskwa – Petersburg. Rosyjskie Koleje Państwowe (RZD) podpisały umowę z “Uralskie Lokomotywy” (Ural Locomotives) na dostawę dwóch przedprodukcyjnych zestawów pociągów dużych prędkości.

Rosja inwestuje w szybkie pociągi. Niestety tylko dwa

RZD podejmuje kolejną próbę rozbudowy nowej linii między dwoma największymi miastami w Rosji. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat podejmowano liczne próby modernizacji obecnie istniejącej linii między Moskwą a Petersburgiem, która jest intensywnie wykorzystywana przez pociągi pasażerskie, podczas gdy ruch towarowy często odbywał się na długich i kosztownych objazdach.

Projekt budowy nowej linii kolei dużych prędkości został oficjalnie uruchomiony w połowie marca podczas ceremonii położenia kamienia węgielnego. W wydarzeniu uczestniczył prezydent Władimir Putin, oczywiście za pośrednictwem wideokonferencji, bo obecnie rosyjski dyktator siedzi w bunkrze. Nowa trasa ma mieć długość 679 km i aż 14 stacji. Plan zakłada, że linia dziennie będzie obsługiwać do 42 pociągów w każdym kierunku, przewożąc do 14 milionów pasażerów rocznie. Podróż między dwoma miastami, oddalonymi od siebie o 700 kilometrów, ma trwać zaledwie 2 godziny i 15 minut.

Czytaj też: W Rosji brakuje lokomotyw. I pracowników. Ale za to bieda jest

Oczywiście sama linia to nie wszystko, bowiem potrzebne są odpowiednie pociągi. Jednak również o tym już pomyślano i Rosja zamówiła nowe szybkie pociągi od rodzimego producenta. Rosyjskie Koleje Państwowe (RZD) podpisały umowę z “Uralskie Lokomotywy” na dostawę zaledwie dwóch przedprodukcyjnych zestawów pociągów dużych prędkości. Jeśli się sprawdzą, przewoźnik najprawdopodobniej zamówi ich więcej.

Pociągi zostaną dostarczone w 2028 roku

Zestawy przedprodukcyjne o łącznej wartości 12 mld rubli (około pół miliona złotych) mają zostać dostarczone dopiero w 2028 roku. RZD będzie odpowiedzialne za dokumentację projektową, która obecnie jest opracowywana w jego Centrum Inżynierii Kolejowej. Przewoźnik przekazał, że wstępny projekt rosyjskiego pociągu został ukończony, a kluczowe decyzje dotyczące jego budowy zostały już podjęte. 

Każdy pociąg będzie składał się z ośmiu wagonów z czterema klasami miejsc. Co ciekawe, zestawy mają mieć możliwość połączenia ze sobą w jeden długi pociąg. Maksymalna prędkość eksploatacyjna pociągów ma wynosić 360 km/h. Koszt całego projektu linii dużych prędkości obecnie szacowany jest na 2,12 biliona rubli (około 92 miliardy złotych).

Czytaj też: Rosja to wzór konserwatyzmu? Aborcje, narkotyki i rozwody

Choć rosyjskie media już pochwaliły się rozpoczęciem budowy linii, w rzeczywistości ostateczny projekt trasy nie został jeszcze ustalony. Większość dotychczasowych działań skupiła się na procedurach administracyjnych wymaganych do rozpoczęcia prac budowlanych.

Wstydu nie mają… Rosjanie podrobili nawet niemiecki pociąg! 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button