Zeppelin wózki
MorskiTransport
Gorące newsy

Gigant CMA CGM skazany za samobójstwo dowódcy statku

Pozew ujawnił szczegóły dotyczące zarządzania CMA CGM i chaosu organizacyjnego

Firma żeglugowa CMA CGM będzie musiała zapłacić grzywnę w wysokości 100 tys. euro za… samobójstwo dowódcy swojego statku. Francuski Sąd Kasacyjny odrzucił odwołanie firmy od wyroku sędziów apelacyjnych i potwierdził, że to decyzja giganta żeglugowego o usunięciu Philippe’a Deruy’a z dowództwa kontenerowca Le Lapérouse po jego zderzeniu z małym statkiem towarowym jest jedną z przyczyn samobójstwa dowódcy.

CMA CGM zapłaci za samobójstwo dowódcy

23 grudnia 2010 roku u wybrzeży Holandii kontenerowiec CMA CGM o nazwie Le Lapérouse i pojemności 13 000 TEU zderzył się z małym frachtowcem Thebe, który wykonywał usługi kabotażowe. Mały statek utrzymał się na powierzchni, choć został poważnie uszkodzony, natomiast kontenerowiec mógł kontynuować swoją podróż. Wewnętrzne dochodzenie firmy w sprawie wypadku wykazało, że odpowiedzialność za zdarzenie ponosi młody oficer kontenerowca, który później opuścił firmę.

Tym samym od zarzutu uniewinniono kapitana statku, 47-letniego Philippe’a Deruy’a. Pomimo uniewinnienia i informacjom, że dowódca przed tą kolizją zapobiegł innemu poważnemu wypadkowi w porcie w Tunisie, CMA CGM usunęła Deruy’a z dowództwa Le Lapérouse, dając mu przydział na lądzie. Zdaniem sędziów decyzja ta spowodowała „oczywiste zaburzenia psychiczne” u Deruy’a, co doprowadziło do odebrania sobie przez niego życia 14 lutego 2011 r. Jego rodzina wszczęła sprawę sądową, która doprowadziła do skazania CMA CGM przez sąd apelacyjny za samobójstwo dowódcy. Firma odwołała się do Sądu Kasacyjnego. Przegrała jednak sprawę i zgodnie z prawomocnym wyrokiem musi zapłacić grzywnę w wysokości 100 000 euro.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Czytaj też: CMA CGM przejmuje terminale w Nowym Jorku i New Jersey

Chaos w firmie i zaniedbania

Pozew ujawnił szczegóły dotyczące zarządzania CMA CGM. Dochodzenie wykazało, że usunięcie Deruy’a z dowództwa wynikało z „chaotycznego zarządzania” oraz wewnętrznego konfliktu we francuskiej firmie. Rzeczywiście, podczas gdy wielu dyrektorów chciało utrzymać dowódcę na stanowisku, dyrektor zarządzający Jacques Saade i dyrektor generalny oddziału morskiego opowiadali się za jego usunięciem.

Ponadto, gigant żeglugowy zastosował środki dyscyplinarne bez przestrzegania zwykłych procedur dyscyplinarnych (z wynikającym z nich prawem do obrony), a następnie naruszył „swój obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia fizycznego i psychicznego Philippe’a Deruy’a”. Oprócz odszkodowania, sąd nakazał opublikowanie wyroku apelacyjnego z 2020 r., aby podnieść świadomość w całym przemyśle morskim i uniknąć innych podobnych spraw. Francuskie gazety poinformowały, że CMA CGM uregulowało sprawę cywilną z członkami rodziny i umieści tablicę pamiątkową na cześć Deruy’a za jego interwencję w porcie w Tangerze.

Czytaj też: Wpływ kryzysu gospodarczego na młode osoby [BADANIA]

Jak duże są globalne sojusze transportu kontenerowego?

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button