KolejowyTransport

Wstydu nie mają… Rosjanie podrobili nawet niemiecki pociąg! 

Niemiecka firma oszacowała straty na 1,15 mld rubli (110 mln zł)

Firma Siemens Mobility złożyła pozew przeciwko rosyjskiej firmie “Uralskie Lokomotywy” w związku z naruszeniem praw własności intelektualnej. Okazuje się, że Rosjanie podrobili niemiecki pociąg Siemensa i wyprodukowali go pod własną marką. Niemiecka firma oszacowała straty na 1,15 mld rubli (110 mln zł) i dąży do odzyskania tej kwoty w ramach postępowania sądowego.

Rosjanie podrobili niemiecki pociąg Siemensa

Siemens Mobility złożył już dwa wnioski w tej sprawie. Pierwszy został zarejestrowany 12 lutego, kiedy kwota roszczeń przekroczyła miliard rubli. Drugi wniosek wpłynął 16 lutego, w którym firma domaga się odszkodowania w wysokości 1,15 mld rubli. Uralskie Lokomotywy wcześniej posiadały licencję na produkcję taboru szynowego pod marką Siemens. W przeszłości rosyjska spółka wprowadziła na rynek składy szybkiego pociągu „Jaskółka”, które trafiły do Sinara Transport Machines.

Czytaj też: Indie wykorzystują Rosję. Kryzys geopolityczny jest im na rękę

Jak informuje portal Raport Kolejowy, obecnie wyprodukowany pociąg został jednak stworzony bez zgody i licencji od Siemens Mobility. Rosjanie podrobili niemiecki pociąg i bez uprawnień dokonali w nim pewnych modyfikacji, takich jak zwiększenie liczby miejsc i toalet.

Mistrzowie bylejakości i podróbek

Za kilka dni miną dwa lata odkąd Rosjanie zaatakowali Ukrainę. Od tego czasu wiele zachodnich firm – w tym Siemens – zerwało współpracę z rosyjskimi przedsiębiorstwami oraz tymi, które wspierają Rosję. Dodatkowo, unijne sankcje spowodowały trudności z dostępnością komponentów kolejowych, co ostatecznie skutkowało problemami z właściwą eksploatacją pojazdów i ich wycofaniem z ruchu kolejowego.

Jakiś czas temu informowaliśmy, że Koleje Rosyjskie (RZD) zmagają się z niedoborem lokomotyw, ponieważ wzrosła ilość i czas trwania koniecznych napraw taboru kolejowego. Raport RZD potwierdzają źródła rosyjskiego czasopisma „Wiedomosti”. Jak informuje Kyiv Post, według przedstawiciela państwowego monopolisty sytuacja pogorszyła się szczególnie w czwartym kwartale ubiegłego roku, a teraz RZD stara się rozwiązać ten problem „tak szybko, jak to możliwe”.

Czytaj też: W Rosji brakuje lokomotyw. I pracowników. Ale za to bieda jest

Problem nie dotyczy jednak tylko sektora kolejowego. Zachodnie sankcje wydają się mieć podobny wpływ na rosyjską kolej co sankcje nałożone na rosyjskie lotnictwo. Przypomnijmy, że rosyjskim liniom lotniczym również brakuje części do samolotów. Rosjanie rozmontowują więc część maszyn i wyciągają z nich części, albo je po prostu podrabiają.

Łotewski minister wstał i wybrał przemoc. Chce ostrego zakazu dla Rosji

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button