IntermodalnyKolejowyTransport

Rekordowe przewozy kolejowe z Rosji do Chin! A co z sankcjami?

W związku z zachodnimi sankcjami, wolumeny przewozów towarów koleją w kierunku wschodnim szybko rosną

Przewozy kolejowe z Rosji do Chin osiągnęły nowy rekordowy poziom. Całkowity wolumen przewozu towarów przez rosyjskie przejścia graniczne na Dalekim Wschodzie wzrósł o 26 procent od 2022 roku, sięgając niemal 44 milionów ton. 

Przewozy kolejowe z Rosji do Chin pobiły rekord

Całkowity wolumen przewozu towarów między Rosją i Chinami we wszystkich rodzajach transportu wyniósł 161 milionów ton, co oznacza wzrost o 36 procent w stosunku do poprzedniego roku. Krajowi analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie 10 procent. Z kolei przewozy kolejowe z Rosji do Chin osiągnęły nowy rekordowy poziom, sięgając niemal 44 milionów ton

Według rosyjskiego czasopisma RZD Partner, zdecydowana większość z 44 milionów ton towarów przewożonych koleją przez przejścia graniczne na Dalekim Wschodzie to towary eksportowe. Podano, że 38 milionów ton towarów zostało wyeksportowanych, w tym węgiel, drewno, ruda żelaza, papier, zboże i nawozy. Jak informuje portal RailFreight, oznacza to wzrost o 25 procent w porównaniu do 2022 roku.

Czytaj też: W Rosji brakuje lokomotyw. I pracowników. Ale za to bieda jest

Ograniczenia infrastrukturalne

W związku z zachodnimi sankcjami, które skłoniły Rosję do przekierowania eksportu w kierunku Chin, wolumeny przewozów towarów koleją w kierunku wschodnim szybko rosną. Głównym wyzwaniem związanym z przekierowaniem eksportu jest jednak ograniczona przepustowość istniejącej infrastruktury. Aby rozwiązać ten problem, Rosja przyspiesza rozwój infrastruktury kolejowej na Dalekim Wschodzie.

Jak informuje portal RailFreight, Rosja i Chiny potrzebują więcej wagonów, które następnie trzeba przestawić z chińskiego na rosyjski rozstaw torów i odwrotnie, aby przyspieszyć ruch na granicy. Dodatkowo Rosja dąży do modernizacji i rozbudowy swojej infrastruktury kolejowej wzdłuż linii transsyberyjskiej i bałkańskiej.

Czytaj też: Rosja największym dostawcą ropy do Chin w 2023 r.

Po nałożeniu sankcji przez Zachód, transport kolejowy między Rosją a Chinami stał się jeszcze ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Ograniczenia handlowe i sankcje gospodarcze wprowadzone przez kraje zachodnie skłoniły obie strony do poszukiwania alternatywnych dróg transportu, a transport kolejowy stał się kluczowym elementem w utrzymaniu płynności handlowej między dwoma krajami.

Europa inwestuje w korytarz zakaukaski! To niewielka cena za ominięcie Rosji

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button