DrogowyKolejowyTransport

Kolejne miliardy euro na europejski transport. Polska też dostanie!

Wśród beneficjentów znajdują się także polscy i czescy wnioskodawcy, głównie krajowi przewoźnicy

Unia Europejska przyznała kolejne miliardy euro na europejski transport. Komisja Europejska ogłosiła podział dodatkowych 6,2 miliarda euro na europejski transport, w ramach programu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF) w nowym okresie dotacyjnym 2021–2027. Łącznie przyznano dotacje 107 projektom, w tym dziewięciu w Czechach i czterem w Polsce.

UE przyznała miliardy na europejski transport

Większość środków trafi na rozwój kolei, ale część pieniędzy zostanie również przeznaczona na poprawę infrastruktury portów i transportu lotniczego. Jak informuje portal Zdopravy, kolejne miliardy na europejski transport mają sprawić, że będzie on bardziej efektywny i ekologiczny. Wsparcie obejmie również lepsze połączenia między Europą, Ukrainą i Mołdawią.

To są środki, które pomogą w pełni ukończyć podstawową transeuropejską sieć transportową TEN-T – powiedziała komisarz europejska ds. transportu Adina-Ioana Vălean.

Spośród ponad 6 miliardów euro, 250 milionów euro zostanie przeznaczonych na poprawę transportu między Unią Europejską a Ukrainą oraz Mołdawią. Na liście głównych projektów znajduje się kolejna dotacja na budowę tunelu pod Brennerem, który otrzyma 700 milionów euro. Jest również projekt Rail Baltica (połączenie państw nadbałtyckich z Polską, łącznie 323 miliony euro) oraz modernizacja połączeń między Niemcami a Szwajcarią (KarlsruheBasel) i Niemcami a Holandią (EmmerichOberhausen). Duża część dotacji zostanie przeznaczona również na modernizację infrastruktury portowej w celu wsparcia transportu wodnego w ramach UE. Pieniądze zostaną także przeznaczone na transport rzeczny. Dotacja obejmuje też inwestycje w bardziej efektywne zarządzanie transportem lotniczym.

Czytaj też: PKP uzyskało duże unijne dofinansowanie na cztery projekty

Polska wśród beneficjentów

Jak informuje portal Zdopravy, wśród beneficjentów znajdują się także polscy i czescy wnioskodawcy, głównie krajowi przewoźnicy, którzy otrzymają wsparcie na instalację systemu ETCS i rozwój infrastruktury kolejowej České dráhy i ČD Cargo otrzymają ponad 40 milionów euro, a METRANS Rail będzie mógł liczyć na dotację w wysokości niecałych pięciu milionów euro. Z kolei polskie PKP Polskie Linie Kolejowe otrzymały dofinansowanie w wysokości ponad 700 milionów euro z programu unijnego na cztery istotne projekty kolejowe. Dzięki wsparciu ze strony Unii Europejskiej, PKP PLK będą mogły zrealizować ważne inwestycje na głównych trasach komunikacyjnych w Europie.

Dzięki środkom z instrumentu CEF „Łącząc Europę” polska kolej zmienia się na naszych oczach. To wielki sukces, że cztery projekty PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. mają dofinansowanie z CEF. PLK SA uzyskały 70% z wszystkich środków, które trafiły z CEF do Polski – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Nowe mosty kolejowe w Krakowie już gotowe. Dzięki środkom z UE

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button