DrogowyTransport

Microsoft planuje zainwestować w autonomiczne ciężarówki Gatik

Autonomiczne ciężarówki Gatik obsługują trasy w Teksasie, Luizjanie, Arkansas i Ontario w Kanadzie

Pomimo trudności w kwestii pozyskiwania funduszy dla startupów technologicznych, firma Microsoft postanowiła zainwestować w autonomiczne ciężarówki firmy Gatik. Autonomiczne ciężarówki Gatik klasy 3-6 obsługują trasy w Teksasie, Luizjanie, Arkansas i Ontario w Kanadzie.

Microsoft inwestuje w autonomiczne ciężarówki Gatik

Ostatnim razem firma Gatik, twórca oprogramowania dla autonomicznych ciężarówek, pozyskała od różnych inwestorów 85 milionów dolarów dofinansowania w sierpniu 2021 roku. Jak poinformował Reuters, teraz to Microsoft planuje zainwestować aż 10 milionów dolarów w autonomiczne ciężarówki Gatik.

Według Reutersa, Gatik wykorzystałby chmurę Microsoft i platformę obliczeniową Edge Azure do opracowania technologii autonomicznej dostawy. Takie partnerstwo byłoby zgodne z podejściem firmy Gatik do jej modelu biznesowego opartego na wykorzystywaniu autonomii jako usługi. Inni partnerzy firmy to producent silników Cummins Inc, Ryder System Inc i Goodyear Tire & Rubber.

Czytaj też: Nowa marka elektryków na rynku. Pierwsze pojazdy pojawiają się na ulicach w 2026 roku

Koncepcja Goodyear SightLine

Zaledwie kilka dni wcześniej firma Gatik ogłosiła sukces testów inteligentnych opon, wyposażonych w technologię Goodyear SightLine. Opony mogą dokładnie oszacować potencjał tarcia między oponą a nawierzchnią i w czasie rzeczywistym przekazywać informacje do zautomatyzowanego systemu jazdy Gatik.

Choć może ta informacja nie brzmi przełomowo, to technologia zwiększa możliwości opony, dostarczając danych poprawiających bezpieczeństwo i osiągi pojazdu. Goodyear SightLine mierzy zużycie opony, obciążenie, ciśnienie powietrza i temperaturę. Łączy to z danymi o warunkach drogowych w czasie rzeczywistym i zastrzeżonymi modelami tarcia gumy, aby oszacować potencjał tarcia opony o nawierzchnię.

Opona jest jedyną częścią pojazdu, która styka się z podłożem, a ten nowy poziom zaawansowania danych może przekazywać istotne informacje do pojazdu, zwiększając bezpieczeństwo i osiągi — powiedział w komunikacie prasowym Chris Helsel, wiceprezes Goodyear ds. operacji globalnych i dyrektor ds. technologii.

Goodyear zamierza zaoferować technologię SightLine w niektórych pojazdach z oryginalnym wyposażeniem już w tym roku.

Gatik została założona w 2017 roku przez braci Gautam i Arjun Narang oraz Apeksha Kumavat. Obecnie jest jedynym znaczącym graczem w autonomicznej logistyce na średnim dystansie. Do głównych klientów należą Walmart, KBX, Pitney-Bowes i kanadyjski gigant spożywczy Loblaw.

Czytaj też: Microsoft dzięki pandemii stał się najbardziej wartościową firmą świata

Niedobór kierowców w USA się zmniejszył, ale ze złych powodów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button