IntermodalnyKolejowyMorskiTransport

Europa inwestuje w korytarz zakaukaski! To niewielka cena za ominięcie Rosji

Istnieją również wyzwania związane z rozwojem tej alternatywnego korytarza

W poniedziałek w Brukseli rozpoczęło się Globalne Forum Inwestorów Gateway poświęcone transportowi między Unią Europejską a Azją Środkową. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Valdis Dombrovskis zapowiedział, że europejskie i międzynarodowe instytucje finansowe obecne na wydarzeniu planują zainwestować dziesięć milionów euro w korytarz zakaukaski i rozwój transportu między tymi dwiema strefami.

10 miliardów na korytarz zakaukaski

Celem inwestycji w korytarz zakaukaski jest stworzenie „nowoczesnej, multimodalnej i efektywnej” trasy, umożliwiającej połączenie Europy z Azją. Co ważne, trasa o maksymalnym czasie podróży piętnastu dni ma omijać Rosję, co jest oczywiście skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Unia Europejska poszukuje „alternatywnych, niezawodnych i efektywnych” szlaków handlowych do Azji, omijających Rosję.

Czytaj też: Nowy szlak intermodalny do Azji pozwala ominąć Rosję i Turcję

Jak informuje portal TrasportoEuropa, kwota dziesięciu miliardów obejmuje zarówno bieżące, jak i planowane inwestycje, które zostaną uruchomione w krótkim okresie. Ponadto, 29 stycznia Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) podpisał protokół z Kazachstanem w sprawie inwestycji w wysokości 1,5 miliarda euro.

Transport przez Zakaukazie stanowi dobrą alternatywę dla tras przebiegających przez terytorium Rosji, otwierając strategiczne możliwości dla globalnych szlaków handlowych. Kaukaz może stać się kluczowym obszarem dla logistyki i transportu międzynarodowego. Porty morskie w Batumi i Poti stanowią punkty wyjścia dla towarów, które mogą być transportowane przez kraje Kaukazu. Wzrost inwestycji w infrastrukturę w ostatnich latach świadczy o determinacji krajów do stworzenia konkurencyjnego szlaku transportowego.

Koleje Litewskie

Problemy na szlaku

Jednakże, istnieją również wyzwania związane z rozwojem tej alternatywnego korytarza. Regionalne napięcia polityczne mogą wpływać na stabilność tras transportowych. Dodatkowo, różnice w standardach i procedurach celnych między krajami mogą stanowić wyzwanie dla przepływu towarów.

Czytaj też: Gospodarka Rosji wykorzystała sankcję na swoją korzyść. Odbija swój rynek

Mimo tych wyzwań, korytarz zakaukaski otwiera perspektywy na dywersyfikację szlaków handlowych i zwiększa konkurencyjność regionu na arenie międzynarodowej. To strategiczne położenie staje się kluczowym elementem dla kształtowania nowej mapy globalnych szlaków handlowych, redukując jednocześnie zależność od istniejących korytarzy przechodzących przez terytorium Rosji.

Austriackie koleje wzmocnią działalność w Azji. Chcą ominąć Rosję

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button