DrogowyTransport

Izera powstanie na platformie Geely. Co wiemy o chińskim producencie?

Geely Holding to jedna z najdynamiczniej rozwijających się grup motoryzacyjnych na świecie

Spółka Electromobility Poland odpowiedzialna za produkcję Izery podpisała z chińskim producentem Geely Holding umowę licencyjną dotyczącą platformy SEA (Sustainable Experience Architecture). 

Geely udostępni platformę pod projekt Izery

Na bazie platformy Geely ma powstać pierwszy polski samochód elektryczny. Obecnie zatem głównym zadaniem spółki pozostanie znalezienie inwestorów, którzy pokryją koszty licencji (ok. 6 mld zł), projektu samochodu oraz budowy fabryki w Jaworznie (Więcej: Fabryka Izery powstanie na Śląsku, a dokładniej w Jaworznie).

Zobacz także: Izera, czy ten projekt kiedyś się spełni? Nowe informacje od spółki

W przypadku samochodów elektrycznych wybór platformy to podstawa. To element, na który nadbudowuje się pozostałe komponenty. Według informacji prasowych Chińczycy mają pomóc w dokończeniu całego projektu.

Spółka Electromobility Poland (EMP) przekazała, że umowa licencyjna obejmuje nie tylko korzystanie z opracowanej przez Chińczyków platformy, ale również możliwość samodzielnej produkcji niezbędnych komponentów. Ponadto Polacy będą mogli liczyć na wsparcie, jeśli chodzi o dostawy istotnych części.

Piotr Zaremba, Prezes ElectroMobility Poland, powiedział:

Platforma SEA idealnie wpisuje się w koncepcję Izery jako produktu. Współpraca z Geely zapewnia EMP najwyższej klasy know-how w branży, a także dodatkowe możliwości biznesowe. W dłuższej perspektywie to partnerstwo technologiczne umożliwia nam rozwój, większe zaangażowanie lokalnych dostawców oraz realizację projektu w zakładanych ramach biznesowych.

Platforma, na bazie której powstanie Izera została wprowadzona na rynek w 2020 roku. Obecnie na sprzedaż pojazdów opartych o SEA zdecydowały się marki takie jak Zeekr i Smart.

Najważniejsze informacje o chińskiej grupie motoryzacyjnej

Geely Holding (Zhejiang Geely Holding Group) to największa prywatna chińska grupa motoryzacyjna. Pomimo że jest względnie młoda (na rynku motoryzacyjnym działa od 1997 roku), zarządza obecnie markami takimi jak: Geely Auto, Lynk & Co, ZEEKR, Geometry, Volvo Cars, Polestar, Lotus, London Electric Vehicle Company, Farizon Auto i Cao Cao Mobility. W 2021 roku sprzedano łącznie 2,2 mln pojazdów, z czego sprzedaż Volvo Cars wyniosła 698 693 sztuk.

Chińczycy reprezentujący Geely zainwestowali znaczne środki w akcje Daimlera oraz Aston Martina. Obecnie ważnym kierunkiem rozwoju jest opracowywanie platform dla samochodów elektrycznych.

Zobacz także: Wciąż nie ruszyła budowa fabryki Izery. Co dalej z projektem polskiego elektryka?

Jak podaje spółka EMP, platforma Geely umożliwia skalowanie produkcji, a także ma się przyczynić do wspierania ekologicznej transformacji w przemyśle motoryzacyjnym. Electromobility Poland planuje budowę samochodów elektrycznych segmentu C, jednak ogłoszono również plany produkcji modeli kombi czy hatchbacka (bez podania daty).

Tomasz Bęben: Polska motoryzacja częściami stoi

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button