DrogowyInfo z rynkuIntermodalnyMorskiTransport

Grupa AD Ports przejmuje globalną platformę logistyczną Noatum

Noatum, którego początki sięgają 1963 roku, działa w trzech obszarach biznesowych

Grupa AD Ports przejmuje globalną zintegrowaną platformę logistyczną Noatum za 660 mln euro (3,1 mld zł). Pod warunkiem zatwierdzenia przez organy regulacyjne, zamknięcie transakcji powinno nastąpić w pierwszej połowie 2023 r. W ramach transakcji kierownictwo Noatum pozostanie na stanowiskach na okres trzech lat, aby zapewnić płynną integrację.

AD Ports przejmuje platformę logistyczną Noatum

Grupa AD Ports przejęła Noatum, globalną zintegrowaną platformę logistyczną obecną w 26 krajach, której przychody LTM i EBITDA wynoszą odpowiednio 1,80 mld euro (8,48 mld zł) i 145 mln euro (682 mln zł). Całkowita wartość zakupu za 100% udziałów wynosi 660 mln euro (3,1 mld zł), co oznacza, że LTM EV/EBITDA wynosi 4,6x. Ta zwiększająca wartość i zyski akwizycja, która znacząco poszerza globalny zasięg Grupy AD Ports i pozycjonuje ją wśród wiodących firm logistycznych i spedycyjnych na świecie, zostanie w pełni sfinansowana z nowego kredytu na przejęcie.

Uznając wysoki potencjał wzrostu Noatum i jego zdolność do skalowania, Grupa AD Ports zamierza stworzyć wiodącą na rynku, międzynarodową markę logistyczną, łącząc swoją istniejącą działalność logistyczną z Noatum, aby stworzyć znaczącą obecność w regionie i wzmocnić usługi w całym globalnym zasięgu firmy. W przyszłości Noatum będzie kierować Klastrem Logistycznym Grupy AD Ports, konsolidując w nim istniejącą ofertę logistyczną firmy – poinformowała Grupa.

Będzie to trzecia duża międzynarodowa akwizycja Grupy AD Ports w 2022 roku, po wcześniejszym nabyciu 70 procent udziałów w Transmar i TCI we wrześniu oraz ogłoszeniu w listopadzie nabycia 80 procent udziałów w Global Feeder Shipping (GFS) z siedzibą w Dubaju.

Czytaj też: Import w USA z największym spadkiem od czasów lockdownu

Globalna platforma logistyczna

Noatum, którego początki sięgają 1963 roku, działa w trzech obszarach biznesowych – Logistyka, Transport Morski i Terminale Portowe – z wiodącą pozycją na rynku w Hiszpanii i Turcji oraz znaczącą obecnością w USA, Wielkiej Brytanii, Chinach i Azji Południowo-Wschodniej. Globalna działalność Noatum w zakresie logistyki specjalizuje się w kompleksowym zarządzaniu frachtem, logistyką projektową, logistyką kontraktową, zarządzaniem międzynarodowym łańcuchem dostaw, cłami i e-rozwiązaniami, z biurami i szeroką siecią agentów na całym świecie. Noatum posiada w szczególności zaawansowane możliwości w zakresie logistyki transportu ciężkiego, które Grupa AD Ports zamierza wprowadzić w regionie.

Terminale firmy obejmują 15 terminali Ro-Ro, suchych ładunków masowych, ładunków drobnicowych i kontenerowych w Hiszpanii, wspieranych przez wysoce profesjonalną kadrę zarządzającą, podczas gdy jej dział morski świadczy usługi agencji żeglugowych, w tym outsourcing i usługi pomocnicze, oraz usługi ładunkowe, takie jak ładunki masowe ciekłe, ładunki drobnicowe, chłodnie i ładunki suche. Pomimo dywersyfikacji geograficznej, większość (75%) przychodów Noatum jest denominowana w euro i dolarach.

Firma, która zatrudnia ponad 2600 specjalistów, dostarcza dostosowane do potrzeb multimodalne rozwiązania transportowe, kompleksowe usługi logistyczne oraz zaawansowane operacje portowe na swoich kluczowych rynkach i dobrze wpisuje się w zintegrowany model biznesowy Grupy AD Ports. Ponadto firma posiada wyspecjalizowane działy zajmujące się transportem samochodowym, ładunków projektowych oraz logistyką portową i oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie łańcucha dostaw w branży naftowo-gazowej, energii odnawialnej, spożywczej, produkcji przemysłowej, farmaceutycznej i zdrowotnej oraz handlu detalicznego, oferując klientom rozwiązania dostosowane do ich potrzeb – poinformowała Grupa.

Czytaj też: Rynek magazynowo-logistyczny w Polsce błyskawicznie się rozwija

Chiński COSCO przejmie port w Hamburgu? HHLA uspokaja

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button