KolejowyTransport

Koleje Rosyjskie ponoszą bardzo duże straty przez wojnę

Poniesione straty wyjaśniałyby, dlaczego Koleje Rosyjskie poprosiły UE o… zniesienie sankcji

Koleje Rosyjskie ponoszą duże straty przez wojnę. Od początku wojny straciły ok. 10 proc. wolumenu przewozów towarowych. Szef firmy Oleg Belozyorov, cytowany przez Moscow Times, powiedział, że wielkość przewozów towarowych na rosyjskiej sieci kolejowej spadła o 125 mln ton, podając jako powód ograniczenia nałożone od czasu wojny.

Koleje Rosyjskie notują spore straty przez wojnę

Oleg Belozyorov przyznał, że Koleje Rosyjskie ponoszą duże straty przez wojnę na Ukrainie i wynikające z niej sankcje. W 2021 r. Koleje Rosyjskie załadowały 1 282,9 mln ton ładunków, a w tym roku wielkość przewozów towarowych na rosyjskiej sieci kolejowej spadła o 125 mln ton. Nie jest jasne, czy liczby wymienione przez Belozyorova są mierzone w tonach, czy w tonach metrycznych, ale i tak utracone ilości wynoszą aż 9,7 proc. Jeśli są mierzone w tonach amerykańskich, straty wynoszą 8 proc.

W każdym razie szef Kolei stwierdził, że 125 mln ton to część ładunków, które nie zostały „dostarczone do odbiorców z nieprzyjaznych krajów”. Jednocześnie nieco mniej niż połowa utraconego wolumenu eksportu – 60 mln ton, została przekierowana do „przyjaznych krajów”. Od początku roku rosyjski rząd zasilił kapitał spółki ponad 300 mld rubli (ok. 22 mld zł). Do końca roku Koleje Rosyjskie planują pozyskać kapitał o kolejne 217 mld rubli (ok. 16 mld zł).

Czytaj też: Rosyjskie aktywa mają zniknąć z Polski

Koleje Rosyjskie chcą, aby Rada UE zniosła sankcje

Poniesione straty wyjaśniałyby, dlaczego Koleje Rosyjskie proszą Radę Unii Europejskiej o… zniesienie sankcji. W apelu Koleje Rosyjskie wskazują, że konieczne jest „jak najszybsze rozpatrzenie sprawy, zniesienie sankcji i podjęcie obiektywnej decyzji w tej sprawie”.

Od złożenia wniosku do Rady Unii Europejskiej minęły ponad 3 miesiące, ale nadal nie został on rozpatrzony. Spółka nie została poinformowana o przyczynach tak dużego opóźnienia. Może to świadczyć o stopniu zaniedbania i obojętności, z jaką Rada UE traktuje rosyjskich obywateli – poinformowały Koleje Rosyjskie.

Dotychczasowe sankcje gospodarcze nałożone przez Unię Europejską na Rosję obowiązują co najmniej do 31 stycznia 2023 roku. W lipcu Rada Europejska stwierdziła, że mogą one zostać przedłużone, jeśli sytuacja na Ukrainie się nie ustabilizuje.

Czytaj też: Koleje Rosyjskie wzywają Unię Europejską do… zniesienia sankcji

Koleje Rosyjskie proszą Kazachstan o obniżenie taryf tranzytowych

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button