DrogowyTransport

Czeka nas droższe OC. Ubezpieczyciel zyska dostęp do punktów karnych

Od 17 czerca droższe ubezpieczenie OC staje się faktem. W życie wchodzą nowe przepisy, które umożliwiają wgląd do danych kierowcy w bazie CEPiK. Dostęp ubezpieczyciela do danych kierowcy został znacząco rozszerzony. 

Dostęp ubezpieczyciela do danych kierowcy – spore zmiany

W związku z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym w prawie pojawia się kilka znaczących zmian. Dotyczą one m.in. udzielenia ubezpieczycielom dostępu do baz danych. Tym samym firma ubezpieczeniowa zyska informacje dotyczące mandatów czy punktów karnych. Według nowych przepisów możliwe będzie dostosowywanie stawek do historii wykroczeń danego kierowcy. Po zakończeniu oceny ryzyka ubezpieczyciel będzie zobowiązany do usunięcia powyższych informacji.

Na mocy ustawy ubezpieczyciel zyska dostęp do informacji obejmujących m.in. dane dotyczące osób dysponujących uprawnieniami do prowadzenia pojazdów samochodowych, które w przeszłości dopuściły się naruszenia przepisów, kierując pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Informacje obejmują również daty, liczbę wykroczeń oraz ich klasyfikację, a także aktualną liczbę punktów karnych oraz nałożonych mandatów z uściśleniem daty ich uregulowania.

Zobacz także: Jak działa nowy taryfikator mandatów? Podsumowanie pierwszego kwartału

Droższe OC również dla kierowców jeżdżących bezwypadkowo

Dostępne informacje sięgają nawet dwóch lat wstecz. Zmiany mają pomóc w różnicowaniu stawek za ubezpieczenie. Jednak nawet osoby, które nie brały udziału w wypadku czy kolizji w ruchu drogowym, mogą liczyć się z wyższymi stawkami, gdy np. przekroczyły prędkość na danym odcinku czy przejechały na czerwonym świetle.

Zobacz także: Motoryzacja w Grupie Wyszehradzkiej słabnie, w Polsce umacnia się

Podobne zasady obowiązują m.in. w USA, Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Ubezpieczyciel zyskuje dostęp do danych dotyczących statystyk danego kierowcy, co wpływa na różnicowanie składek. Instytucje odpowiedzialne za wprowadzenie zmian w Polsce motywują je wzrostem bezpieczeństwa na polskich drogach. Wyższe stawki OC to również wsparcie dla nowego taryfikatora mandatów, który obowiązuje od początku 2022 roku (Więcej: Taryfikator mandatów 2022 – kierowcy zapłacą dużo więcej).

Warto wspomnieć o kolejnych zmianach, które czekają polskich kierowców we wrześniu tego roku. Po wakacjach zacznie obowiązywać podwójna kwota mandatu za recydywę i zwiększenie maksymalnej liczby punktów karnych do 15 za jedno wykroczenie.

Parlament Europejski podjął decyzję. Od kiedy sprzedaż aut spalinowych zostanie zakazana w UE?

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button