DrogowyTransport

Parlament Europejski podjął decyzję. Od kiedy sprzedaż aut spalinowych zostanie zakazana w UE?

Parlament Europejski zagłosował za ograniczeniem emisji CO2 przez nowe samochody o 100%. Oznacza to zakaz rejestracji nowych samochodów spalinowych na terenie Wspólnoty po 2035 roku. 

Zakaz rejestracji samochodów spalinowych – Parlament Europejski podjął decyzję

W środę 8 czerwca przegłosowano wprowadzenie z końcem 2035 roku zakazu rejestracji pojazdów z silnikami spalinowymi w UE. Tym samym 2035 rok będzie ostatnim, kiedy będzie można kupić i zarejestrować na terenie Wspólnoty nowy pojazd napędzany benzyną, dieslem, LPG czy CNG. Co istotne, zakaz obejmuje nie tylko samochody osobowe, ale także lekkie dostawczaki. Decyzja ma pomóc osiągnąć Unii Europejskiej neutralność klimatyczną do 2050 roku. Warto podkreślić, że wciąż nie oznacza to implementacji nowego prawa. Zakaz musi zostać jeszcze zaakceptowany przez wszystkie kraje członkowskie, wkrótce mają rozpocząć się rozmowy.

Zobacz także: Boom na elektryki w Chinach. Dlaczego Chińczycy wolą rodzime marki?

Pakiet Fit for 55 a neutralność klimatyczna UE

Oczywiście decyzja stanowiąca część pakietu Fit for 55 ma mnóstwo przeciwników. Uchwała przeszła stosunkiem głosów 339 do 249. 24 osoby wstrzymały się do głosu. Wprowadzenie zakazu nie jest zaskoczeniem dla mieszkańców UE. Już od lat Unia sukcesywnie zaostrza normy emisji spalin. Korporacjom motoryzacyjnym coraz trudniej dostosowywać się do wyznaczonych limitów, część z nich fałszuje odczyty (Więcej: Korporacja Suzuki również fałszowała emisje? Pojawiają się oskarżenia). Kary za nadmierne emisje zanieczyszczeń, które muszą płacić producenci samochodów, są przerzucane na klientów.

Jan Huitema z frakcji Odnowić Europę powiedział:

Ambitna rewizja norm emisji CO2 jest kluczowym elementem osiągnięcia naszych celów klimatycznych. Dzięki tym normom tworzymy przejrzystość dla przemysłu samochodowego i możemy stymulować innowacje i inwestycje producentów samochodów. Ponadto, zakup i eksploatacja samochodów o zerowej emisji zanieczyszczeń staną się tańsze dla konsumentów. Cieszę się, że Parlament Europejski poparł ambitną rewizję celów na rok 2030 i opowiedział się za stuprocentowym celem na rok 2035, co ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Zobacz także: Ceny paliwa w Polsce na tle Europy [WYKRESY]

Jednakże decyzja ta, nawet po zaakceptowaniu przez kraje członkowskie, nie oznacza definitywnego końca samochodów spalinowych. Zgodnie z prawem samochody wyprodukowane do 2035 roku będą mogły być eksploatowane aż do ich technicznego zużycia. Ponadto zakaz nie obejmuje transportu ciężkiego. Nie jest jasne również czy zakaz się utrzyma, w sprawie złagodzenia przepisów intensywnie lobbują producenci samochodów i komponentów motoryzacyjnych.

Polskie firmy transportowe sceptyczne wobec elektryfikacji floty

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button