LotniczyTransport

Air Serbia zwiększy liczbę lotów do Moskwy

Serbia nowym centrum przesiadkowym do Europy dla Rosjan?

W związku z nałożonymi sankcjami na Rosję, linie lotnicze tego państwa nie mogą korzystać z przestrzeni powietrznej państw Unii Europejskiej. Jest to poważne utrudnienie dla połączeń z państwami spoza UE, takimi jak Serbia. W związku z tym Belgrad zdecydował, że państwowy przewoźnik Air Serbia zwiększy liczbę lotów do Moskwy. Czy Serbia stanie się centrum przesiadkowym dla Rosjan na trasie do Europy?

Air Serbia zwiększy liczbę połączeń ze stolicą Rosji

W przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, które zakazały rosyjskim liniom lotniczym dostępu do swojej przestrzeni powietrznej, Serbia nie przystąpiła do sankcji nałożonych na Rosję. Korzystając z braku możliwości przelotu rosyjskich linii lotniczych do stolicy Serbii, władze zadecydowały, że Air Serbia zwiększy liczbę lotów z Belgradu do Moskwy, podwajając ją. Pozwoli to na 15 lotów tygodniowo w porównaniu z siedmioma do tej pory.

Zobacz również: Bermudy uziemiają rosyjskie samoloty. Omijanie sankcji bezskuteczne?

Zwiększona liczba lotów ma przynieść również więcej pasażerów – Air Serbia stanie się jedynym przewoźnikiem, który połączy bezpośrednio Serbię z Rosją. Już na początku marca liczba pasażerów na połączeniu Belgrad-Moskwa wzrosła o 50 proc. i najprawdopodobniej wzrośnie jeszcze bardziej.

Belgrad przystankiem na drodze do Europy

Decyzja Serbii pozwala Rosjanom na wykorzystanie tego kraju jako punktu przesiadkowego na drodze do innych krajów europejskich, które zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Już teraz pojawiają się doniesienia o tym, że Rosjanie coraz częściej docierają do Belgradu, a następnie podróżują stamtąd do innych krajów europejskich – na Cypr, do Szwajcarii, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Niemiec i Austrii jako głównymi celami podróży. Dzięki temu, że Air Serbia zwiększy liczbę lotów bezpośrednich do Moskwy, zdecydowanie więcej Rosjan będzie miało możliwość przylotu do państw unijnych.

Serbii grozi zerwanie negocjacji akcesyjnych z UE

Bardzo oszczędne deklaracje Serbii potępiające atak Rosji na Ukrainę oraz zacieśnianie współpracy Belgradu z Moskwą, powodują ochłodzenie relacji Serbii z Unią Europejską. Serbia wyłamuje się z bloku państw, które nałożyły na Rosję sankcje, mimo że równocześnie Serbia stara się o akcesję do UE. Już teraz pojawiają się głosy żeby zweryfikować ponownie relacje unijno-serbskie.

Zobacz również: Protesty w Serbii – obywatele sprzeciwiają się planom wydobywania litu

Grupa dziewięciu posłów do Parlamentu Europejskiego wystosowała list otwarty do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli Von der Leyen oraz Wysokiego Przedstawiciela Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josepa Borrella z żądaniem natychmiastowego zaprzestania negocjacji z Serbią. Decyzja o zwiększeniu liczby lotów serbskich linii lotniczych do Moskwy może zaognić jeszcze bardziej ten spór.

Izrael nie zawiesił połączeń z Rosji. Specjalne względy dla oligarchów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button