Info z rynku

BP łączy siły z władzami Aberdeen, aby zbudować zielony hub wodorowy

Brytyjski koncern energetyczny BP podpisał umowę z władzami miasta Aberdeen, aby zbudować zielony hub wodorowy. Strony utworzyły w ten sposób spółkę joint venture. Spółka ta ma zbudować w mieście zakład produkcji, magazynowania i dystrybucji zielonego wodoru, zasilany energią odnawialną.

W Aberdeen powstanie zielony hub wodorowy

Rada Miasta Aberdeen i BP będą prowadzić wspólne przedsięwzięcie pod nazwą BP Aberdeen Hydrogen Energy Limited. Strony przeznaczyły 3,9 mln dolarów na wstępne prace projektowe. Ponadto na początku 2023 roku ma zostać podjęta ostateczna decyzja inwestycyjna dotycząca fazy pierwszej obiektu. Zielony hub wodorowy powstanie i będzie rozwijany w trzech fazach. Będą one stanowiły odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wodór.

Faza pierwsza obejmuje budowę zakładu produkcji zielonego wodoru i tankowania w transporcie, zasilanego energią słoneczną. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na 2024 rok i ma dostarczyć ponad 800 kilogramów zielonego wodoru dziennie.

W przyszłych fazach produkcja mogłaby zostać zwiększona, aby dostarczać większe ilości ekologicznego wodoru dla transportu kolejowego, towarowego i morskiego. Mogłaby ona również dostarczać wodór na potrzeby ogrzewania i potencjalnie eksportu. Rozwój ten byłby możliwy dzięki zwiększonej dostępności lokalnych źródeł energii odnawialnej. Dotyczy to w szczególności projektów, które powstaną w ramach rundy dzierżawy gruntów pod morskie elektrownie wiatrowe ScotWind.

To wspólne przedsięwzięcie z BP zapewnia miastu wiedzę specjalistyczną w zakresie rozwoju łańcucha dostaw, rozwoju nowych umiejętności i miejsc pracy. Wierzę, że ten model będzie przykładem tego, jak samorządy realizują plany osiągnięcia poziomu zerowego netto – powiedział przewodniczący Rady Miasta Aberdeen, Ryan Houghton.

Czytaj też: Tanie paliwo wodorowe już wkrótce? Naukowcy wykorzystują reakcję znaną od 50 lat!

Ambicje związane z transformacją energetyczną

Przewodnicząca Rady Miasta Aberdeen radna Jenny Laing powiedziała, że podpisanie umowy jest ,,kamieniem milowym w realizacji programu wodorowego”.

Teraz widzimy korzyści płynące z naszego planu wodorowego z 2015 r., który jasno określił skalę naszych ambicji w zakresie wdrażania energii wodorowej w Aberdeen. W następnej fazie nastąpi produkcja zielonego wodoru na dużą skalę, odpowiadającą rosnącemu zapotrzebowaniu. Pozwoli ona na utrzymanie pozycji Aberdeen w czołówce Wielkiej Brytanii i Szkocji w przechodzeniu na energię odnawialną – stwierdziła radna.

BP przewiduje również, że do 2030 r. będzie współpracować z 10-15 miastami na całym świecie, aby zapewnić im rozwiązania w zakresie czystej energii na skalę, która pomoże im osiągnąć cele zerowej emisji netto. Do 2030 r. zamierza również zdobyć 10% rynku wodoru niskoemisyjnego w kluczowych regionach geograficznych.

BP inwestuje we wszystkich obszarach wzrostu transformacji energetycznej w Wielkiej Brytanii. Zobowiązaliśmy się, że do połowy obecnej dekady wydamy w Wielkiej Brytanii 2 funty za każdego 1 funta wygenerowanego tutaj – stwierdziła Louise Kingham CBE, szefowa BP w Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: Z inicjatywy ARP S.A. powstała Dolnośląska Dolina Wodorowa

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button