Info z rynkuKolejowyTransport

Start kolei dużych prędkości w USA. 320 km/h na trasie Los Angeles – Las Vegas!

Trasa przebiegnie przez... autostradę.

Czy USA stoją na progu transportowej rewolucji? W tym miesiącu rozpoczęła się budowa pierwszej linii kolejowej dużych prędkości, która połączy Las Vegas z Los Angeles. Projekt, który realizuje firma Brightline West, ma potencjał zmienić sposób, w jaki Amerykanie podróżują na długich dystansach. Inwestycja ta przyciąga uwagę zarówno inwestorów, jak i opinii publicznej, obiecując szybsze i bardziej komfortowe podróże.

  • Realizacja 350-kilometrowej linii kolejowej między Las Vegas a Południową Kalifornią.
  • Planowana maksymalna prędkość pociągów do 320 km/h.
  • Projekt wspierany przez rząd federalny i sektor prywatny, z planowanym ukończeniem na Olimpiadę w 2028 roku.

Rozwój infrastruktury i wpływ na region w kontekście kolei dużych prędkości w USA

Poniedziałek stał się historycznym dniem dla transportu w Stanach Zjednoczonych, gdy firma Brightline oficjalnie rozpoczęła budowę pierwszej linii kolejowej dużych prędkości Brightline West, która połączy Las Vegas w stanie Nevada z Południową Kalifornią. Nowa trasa o długości 350 kilometrów stanie się pierwszą pełnoprawną linią kolejową dużych prędkości w USA, oferując prędkości do 320 km/h.

Rząd amerykański mocno wspiera ten projekt, przeznaczając na jego realizację trzy miliardy dolarów, a główna część kosztów, oszacowana na 6,5 miliarda dolarów, znajdzie pokrycie w inwestycjach prywatnych. Dodatkowo, 5,5 miliarda dolarów zostanie przeznaczone na zakup nowych pojazdów i budowę infrastruktury wspierającej.

Czytaj również: Trasa Budapeszt – Warszawa: powstaje kolej dużych prędkości

Dodatkowo inwestycja przyczyni się do znaczącego rozwoju ekonomicznego regionu, znacząco podnosząc jego atrakcyjność dla inwestorów i turystów. Projekt przewiduje również stworzenie nowych miejsc pracy zarówno w fazie budowy, jak i po jej zakończeniu, gdy infrastruktura kolejowa będzie wymagała bieżącej obsługi i utrzymania. Minister transportu Pete Buttigieg wyraźnie podkreślił, że uruchomienie tej linii kolejowej dużych prędkości otwiera nową erę dla amerykańskich kolei i ma na celu dorównanie do sukcesów innych systemów kolei dużych prędkości na świecie.

kolej szybkich prędkości w USA
Źródło: Brightline West System Map

Koncepcja i trasa przyszłej linii kolei dużych prędkości w USA

Trasa, przebiegająca przez Victor Valley, Hesperia i Rancho Cucamonga — regiony, które można uznać za przedmieścia Los Angeles — zostanie zintegrowana z istniejącą infrastrukturą autostrady I-15. Ponadto dzięki temu, czas podróży skróci się do zaledwie dwóch godzin, co stanowi połowę czasu, jaki obecnie potrzebny jest na pokonanie tej samej trasy samochodem. Dodatkowo, koniec linii w Las Vegas zlokalizowany zostanie blisko głównego centrum miasta, co znacząco zwiększy efektywność operacyjną całego przedsięwzięcia.

Analizy wskazują, że trasa jest jedną z najbardziej uczęszczanych w USA, z rocznym natężeniem ruchu przekraczającym 50 milionów podróżnych pomiędzy Las Vegas a Południową Kalifornią. Co więcej, prognozy także sugerują wzrost zainteresowania turystyką kongresową, co może dodatkowo przyczynić się do wzrostu popularności nowej linii kolejowej dużych prędkości.

Ponadto w odległości do 40 km od przyszłej trasy mieszka już ponad 17 milionów osób, co może przekładać się na znaczny wzrost liczby użytkowników.

Czytaj również: Koreańczycy zaprojektują nam Kolej Dużych Prędkości z Katowic

Oczekuje się, że pierwsze pociągi na tej trasie ruszą w 2028 roku, zbiegając się z terminem Letnich Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles. Ta synchronizacja nie tylko może znacząco przyczynić się do sprawnego zarządzania logistyką i transportem uczestników oraz gości igrzysk, ale także dodatkowo podkreśla strategiczne znaczenie i potencjał tego kolejowego projektu dla dalszego rozwoju transportu publicznego w USA.

Intercity zamontuje syreny na pociągach! Słychać wycie? Znakomicie!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button