MorskiTransport

Statek wiertniczy Valaris zerwał cumy i zderzył się z masowcem

Statek wiertniczy Valaris i masowiec zderzyły się w Pascagoula w stanie Mississippi, w wyniku czego obie jednostki odniosły uszkodzenia. W wyniku kolizji oba statki doznały niewielkich uszkodzeń, uszkodzone zostało także molo.

Statek wiertniczy Valaris zderzył się z masowcem

Straż Przybrzeżna Stanów Zjednoczonych poinformowała o kolizji statków w pobliżu stoczni VT Halter Shipyards i doków Chevron w Pascagoula w stanie Mississippi. Obie jednostki zderzyły się, gdy statek wiertniczy Valaris zerwał się z cum z powodu silnego wiatru. Statek wiertniczy, o którym mowa, to Valaris DS-16, wcześniej znany jako Resolute, a masowiec nosi nazwę Akti.

Zbudowany w 2014 roku statek znajduje się w Pascagoula, gdzie jest reaktywowany na potrzeby zbliżającego się kontraktu z firmą Occidental w Zatoce Meksykańskiej. Kontrakt miał wystartować w maju br. i potrwać do kwietnia 2024 r. Nie jest jednak jasne, czy incydent ten wpłynie na rozpoczęcie jego działalności.

Raben

Czytaj też: Statek Felicity Ace z luksusowymi autami zatonął na Atlantyku

Statki nie doznały poważnych uszkodzeń

Według doniesień statek wiertniczy Valaris ma na pokładzie około 580 000 galonów oleju napędowego. Jak poinformowała Straż Przybrzeżna, statek wiertniczy jest obecnie zakotwiczony naprzeciwko Akti i utrzymywany na miejscu przez trzy holowniki. Według doniesień oba statki mają niewielkie uszkodzenia. Trzech członków zespołu prewencyjnego Mobilnego Sektora Straży Przybrzeżnej zostało wysłanych w celu monitorowania sytuacji.

Statek wiertniczy Valaris kolizja z masowcem Akti
US Coast Guard

Na razie nie ma doniesień o rannych lub zanieczyszczeniu. Kanał został wcześniej zamknięty ze względu na pogodę, ale pozostanie zamknięty do czasu rozdzielenia statków. Valaris wymienił DS-16 w zeszłym tygodniu jako jeden z czterech statków wiertniczych, nad których reaktywacją i przywróceniem na rynek pracuje. Pozostałe trzy to VALARIS DPS-1, DS-4 i DS-9.

Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy należąca do Valaris jednostka zerwała się z cum. W lutym 2021 r. statek wiertniczy Valaris DS-4 zerwał się z cumowania podczas pobytu w Szkocji. W czasie incydentu był zacumowany w terminalu Hunterston w Fairlie, na wąskich wodach między stałym lądem stałym a wyspą Cumbrae. Incydent ten skutkował poważną akcją ratunkową, ponieważ statek – z ośmioosobową załogą na pokładzie – zaczął dryfować bez prądu.

Czytaj też: Polskie Linie Oceaniczne kupiły kolejny statek. Nowy nabytek ma blisko 200 metrów długości

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button