KolejowyTransport
Gorące newsy

Ukraina przebuduje swoje tory kolejowe, aby uzyskać standard europejski

Ogromny cios w Rosję i Białoruś.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że Kolej Ukraińska przejdzie na standardowy rozstaw torów w Europie. Oznacza to całkowicie odcięcie się od wpływów logistycznych Rosji w regionie, ponieważ korzysta ona z azjatyckiego rozstawu torów. To także kłopot dla Białorusi, która jest w pełni zależna od Moskwy.

Tory kolejowe o standardzie europejskim pojawią się na Ukrainie

Restrukturyzacja wszystkich linii kolejowych w Ukrainie rozpocznie się małymi krokami. Jak zaznaczył premier tego kraju, początkowe inwestycje rozpoczną się od największych ośrodków w kraju oraz dużych miast, a następnie stopniowo obejmie całą Ukrainę.

Czytaj również: Bunt białoruskich kolejarzy. Blokują tranzyt broni z Rosji na Ukrainę

Premier Denys Szmyhal poinformował o wspólnej procedurze tranzytowej m.in. z Polską, która znacznie przyspieszy ruch między obydwoma krajami. Jak zaznaczył:

Dokument ten jest podstawą przepływu towarów między państwami członkowskimi UE. Już teraz korzystamy z odpowiedniego skomputeryzowanego systemu NCTS i jesteśmy technicznie gotowi do przystąpienia do Konwencji. Takie przystąpienie znacznie przyspieszy odprawę celną i przyspieszy przepływ towarów.

Zobacz również: Rosja planuje powiązać rubla ze złotem. Kreml prowadzi rozmowy

Wspólna kontrola celna ułatwi Ukrainie wejście do Unii Europejskiej. Jak zaznaczył premier:

Jest to również początek naszej integracji ze wspólną przestrzenią celną Unii Europejskiej.

Ukraina będzie mieć tory kolejowe o standardzie europejskim. Co to oznacza?

Warto jednak dodać, że modyfikacja torów z obecnych 1520 mm na standard 1435 mm jest niemal niemożliwa do realizacji w czasie wojny. Inwestycja ta jest bowiem bardzo kosztowna oraz wymaga czasowe wstrzymanie usług towarowych na modernizowanych trasach. Dodatkowo dotyczy to przebudowy setek stacji kolejowych w całym kraju.

Niemniej jednak deklaracja premiera Denyna Szmyhala jest ważna pod kątem odejścia od wpływów rosyjskich w regionie, co dodatkowo potęguje odejście od wpływów Moskwy. Wszystko dlatego, że zmiana na standard europejski oznacza bezpowrotne odejście od postsowieckiej strefy gospodarczej. Wszystko to jednak sprawi, że podróże między krajami europejskimi staną się łatwiejsze, a podróżni nie będą potrzebowali żadnych przesiadek.

Jakie konsekwencje ma różna szerokość torów kolejowych w Europie?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button