KolejowyTransport

Ukraina wybuduje nową linię do UE! Nasi rolnicy będą zadowoleni, bo ominie Polskę 

Główne prace rozpoczną się w maju i potrwają 14 miesięcy

Ukraina wybuduje nową linię kolejową z Czopu do Użhorodu przy granicy ze Słowacją. Chociaż w tym samym obszarze już istnieją tory, nowa trasa będzie dostosowana do europejskiego rozstawu szyn 1435 mm, umożliwiając pociągom przejazd do UE bez konieczności zmiany wagonów.

Ukraina wybuduje nową linię z europejskim rozstawem torów

Nowa linia to dla Ukraińców projekt o strategicznym znaczeniu, szczególnie w kontekście przyszłego zintegrowania kraju z UE. Chociaż Ukraina dopiero wybuduje nową linię, kilka dni temu miała miejsce uroczystość symbolicznego rozpoczęcia budowy. Robotnicy położyli pierwsze podkłady kolejowe w obecności premiera Ukrainy Denysa Szmyhala i przewodniczącego zarządu ukraińskich kolei Ukrzaliznycia Jewhena Ljaszczenki.

Ten projekt nie tylko zwiększy komfort podróży pasażerskich i zmieni przepływ podróżnych, ale także zapewni nam nowe możliwości logistyczne dla transportu towarowego i odciąży kontrole graniczne – podkreślił Denys Szmyhal.

Czytaj też: Polska najwięcej zyskała na obecności w UE [BADANIE]

Użhorod stanie się pierwszym ukraińskim centrum regionalnym, które będzie połączone z Europą poprzez kolej europejskiego typu. Trasa będzie miała długość 22 kilometrów, a projekt obejmuje także budowę infrastruktury towarzyszącej i zabezpieczeń.

Główne prace rozpoczną się w maju i potrwają 14 miesięcy. Sam projekt jest finansowany w 50 procentach przez unijny instrument CEF Łącząc Europę. Całkowity koszt budowy nowej linii to aż 1,3 miliarda hrywien, czyli około 133 miliony złotych.

Rozbudowa do Lwowa

To jednak nie koniec ambitnych planów Ukraińców, by połączyć swój kraj z UE. Ukraina ma bowiem w planach wydłużenie nowej trasy aż do Lwowa. Pozwoliłoby to na połączenie jednego z największych miast Ukrainy z dwoma europejskimi korytarzami transportowymi TEN-T – Ren-Dunaj i Morze Śródziemne.

Sama trasa ma omijać Polskę, przez którą już przebiega jedna z linii prowadzących na Ukrainę. Pociągi po nie-ukraińskiej stronie zatrzymują się jednak tylko w Przemyślu, czyli jeszcze na terytorium Polski. Ostatnio jednak czeski RegioJet uruchomił bezpośrednie kursy przez Słowację na trasie Praga – Czop. Po wybudowaniu nowej linii czeskie pociągi będą mogły wjechać na teren Ukrainy bez konieczności przestawiania wagonów na inny rozstaw szyn.

Czytaj też: Jakie konsekwencje ma różny rozstaw torów w Polsce i w Europie?

Nowe połączenie z Ukrainą to także oczko w głowie rządu Słowacji. Słowacy wybrali jednak odwrotną strategię i planują zrekonstruować starą szerokotorową trasę, która służyła kiedyś do transportu rudy żelaza z Ukrainy do huty żelaza w Koszycach.

Polacy blokują granicę? No to Ukraina wybuduje terminal na granicy z Rumunią

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button