PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Holenderski transport kolejowy cargo do Niemiec rekordowy w 2021 r.

Z opublikowanego niedawno raportu Pro Rail, holenderskiej organizacji rządowej zajmującej się utrzymaniem infrastruktury kolejowej, wynika, że holenderski transport kolejowy cargo skierowany do Niemiec i z powrotem pobił nowy rekord w ubiegłym roku. Przewieziono wówczas koleją największą ilość towarów w dotychczasowej historii holenderskich kolei.

Raport wykazał rekordowy holenderski transport kolejowy cargo

ProRail, holenderski właściciel infrastruktury kolejowej opublikował niedawno roczny raport pt. „Rozwój kolejowego ruchu towarowego w Holandii”. Wynika z niego, że rok 2021 był najbardziej pracowitym rokiem w historii, jeśli chodzi o transport towarów koleją. Nigdy wcześniej przez granicę z Niemcami oraz do i z portu Rotterdam nie transportowano tak wiele pociągów jak w zeszłym roku.

Zobacz również: W porcie w Rotterdamie powstanie zielona elektrownia wodorowa

W ubiegłym roku przez granicę Holandii z Niemcami przejechało 46 600 pociągów towarowych. Kolejowy transport towarowy do Niemiec i odwrotnie wzrósł o 7 proc. w porównaniu do 2020 r. W porównaniu z przedpandemicznym 2019 r. wzrost wyniósł 3 proc.

Większy ruch cargo na torach

Wszystko to za sprawą zdecydowanie większego ruchu towarowego w holenderskich portach. W porównaniu z 2020 i 2019 r. liczba towarów wwiezionych przez port w Rotterdamie wzrosła odpowiednio o 10 i 6 procent, do 37 600 składów pociągów towarowych w 2021 r. Wzrost ten wynikał z ożywienia gospodarczego spowodowanego stopniowym znoszeniem restrykcji pandemicznych i wzrostem wymiany handlowej w Europie.

Zobacz również: Holandia zakaże placówek typu dark store!

Nie w każdym kierunku jednak wzrósł holenderski transport kolejowy cargo. Znacznie mniej składów towarowych kursowało w ubiegłym roku między Holandią a Belgią. W 2021 r. było ich 12 200, co oznacza spadek o odpowiednio  7 i 10 proc. w porównaniu z 2020 i 2019 r. Na tym kierunku nie zaobserwowano ożywienia w sektorze kolejowym.

Wzrost pomimo robót budowlanych i warunków pogodowych

Rekordowy wynik w kolejowym transporcie towarów w Holandii został osiągnięty pomimo wielu niesprzyjających w ubiegłym roku czynników. Utrudnienia wystąpiły na kolei m.in. z powodu remontów. Wiele składów musiało zostać przekierowanych z powodu robót w Niemczech. Przebudowa linii kolejowej odbywała się na trasie Zevenaar–Oberhausen, a prace konserwacyjne prowadzono na torach kolejowych między miastami Venlo i Viersen. Do zakłóceń w ruchu kolejowym przyczyniły się również prace na linii portowej. Uciążliwe były również złe warunki pogodowe w ubiegłym roku. Ulewne opady deszczu w lipcu spowodowały duże zniszczenia na liniach kolejowych w Belgii i Niemczech, w wyniku czego wiele pociągów towarowych do i z Holandii zostało odwołanych.

Śluza morska IJmuiden oficjalnie oddana do użytku

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button