Terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych powstanie w Gdańsku. Decyzja została ostatecznie zatwierdzona w formie uchwały 1 marca 2022 roku przez Radę Ministrów.
Terminal instalacyjny dla farm wiatrowych – postępowanie konkursowe
We wtorek, 8 marca w Porcie Gdańsk ogłoszono postępowanie konkursowe zmierzające do wyłonienia dzierżawcy zainteresowanego zalądowieniem obszaru morskiego znajdującego się w granicach administracyjnych Portu, m.in. na potrzeby wybudowania terminalu dla morskich farm wiatrowych.
Początkiem marca Rada Ministrów zdecydowała o zmianie lokalizacji terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Na jej podstawie Port Zewnętrzny w Gdańsku spełnia kryteria inwestorów branżowych.
Zobacz także: W 2021 roku DCT Gdańsk obsłużył ponad 2 miliony TEU!
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce
Projekt wpisuje się w plan rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Terminal ma powstać w porcie zewnętrznym, który powstanie w wyniku procesu zalądowienia.
Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk, powiedział o projekcie:
W zeszłym roku po raz pierwszy przeprowadzaliśmy procedurę, która miała na celu wyłonienie dzierżawcy zainteresowanego zalądowieniem obszarów morskich w granicach administracyjnych Portu Gdańsk. W ramach postępowania wyłoniony został dzierżawca – DCT Gdańsk Sp. z o.o., który zalądowi, a następnie wybuduje nowy terminal Baltic Hub 3 i zwiększy tym samym możliwości przeładunkowe DCT Gdańsk o 1,5 mln TEU do łącznie 4,5 mln TEU rocznie. Będzie to też dodatkowe 37 hektarów powierzchni Polski.
Zobacz także: Kolej dużych prędkości skróci czas przejazdu z Rzeszowa do Gdańska
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim jest kluczowy z punktu widzenia programu „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”. Port Gdańsk, ze względu na położenie oraz dostępną infrastrukturę, ma być gwarantem terminowej realizacji inwestycji, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, szczególnie w obliczu konfliktów geopolitycznych. Budowa morskich farm wiatrowych planowana ok. 23 km na północ od Morza Bałtyckiego, na wysokości miejscowości Choczewo i Łeba. Według planów do 2030 roku mają osiągnąć łącznie moc rzędu 8 GW.
Oferty konkursowe mają być przyjmowane do 8 czerwca tego roku. Zakończenie budowy terminala planowane jest natomiast na 2025 rok.
Znajdziesz nas w Google NewsPort w Gdańsku na 13 miejscu w rankingu portów kontenerowych UE
2 Komentarze