Magazyny

Rekordowe zapotrzebowanie na magazyny utrzymuje się! Więcej w UE budują tylko Niemcy

Zapotrzebowanie na magazyny w Polsce wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Pomimo że w kraju prowadzone są nowe inwestycje, popyt znacznie przewyższa obecną podaż. 

Więcej magazynów tylko w Niemczech 

Walter Herz to polski podmiot działający w sektorze nieruchomości komercyjnych. Firma zajmuje się strategicznymi usługami doradczymi. Według ekspertów polski rynek magazynowy ma duży potencjał wzrostu w perspektywie średnio i długoterminowej, a zapotrzebowanie na magazyny utrzymuje się na rekordowym poziomie.

Bartłomiej Zagrodnik, Managing Partner /CEO w Walter Herz, skomentował:

W sektorze magazynowym mamy do czynienia z dużą aktywnością deweloperów już od kilku lat. Motywacją do działania dla inwestorów jest stale rosnąca chłonność polskiego rynku. W ubiegłym roku do najemców trafiła rekordowa ilość – 7,4 mln mkw. powierzchni magazynowych. Popyt wzrósł o ponad 40 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Sektor rozwija się w tempie, jakiego nigdy dotąd nie obserwowaliśmy. Roczny wzrost rynku przekroczył 15 proc. Na terenie kraju pozostaje aż 4,7 mln mkw. powierzchni magazynowych. Tylko w Niemczech w obszarze UE budowanych jest więcej magazynów niż w Polsce.

Zobacz także: GLP wybuduje w tym roku w Polsce blisko ćwierć miliona metrów kw. magazynów

Magazyny to dobra inwestycja – zapotrzebowanie na magazyny coraz większe

Brak dostępności magazynów od ręki przyczynia się również do wzrostu presji na podnoszenie cen czynszu. Sytuacja finansowa związana jest również z coraz bardziej widoczną tendencją przenoszenia ukraińskich firm na teren Polski. Jeśli chodzi o stawki, czynsze wywoławcze oscylują wokół 2,75 a 4,5 euro/mkw./m-c (obiekty typu Big Box). W przypadku magazynów miejskich jest to 4 euro/mkw./m-c (last mile lub SBU). Stawki są odpowiednio większe w największych miastach i dochodzą do 6 euro/mkw./m-c.

Nieruchomości magazynowe to również coraz popularniejsza forma inwestycji. W ubiegłym roku odpowiadały za ponad połowę wolumenu transakcji inwestycyjnych o wartości 5,9 mld euro. Jak wskazują eksperci Walter Herz, w 2021 roku odnotowano kilka transakcji na ponad 100 tys. mkw. powierzchni. W dużą dozą prawdopodobieństwa ten rok również okaże się rekordowy w segmencie magazynów.

Polska jest dojrzałym rynkiem charakteryzującym się stabilnością, nawet pomimo geopolitycznych zawirowań.

Piotr Szymoński, Director Office Agency w Walter Herz, dodaje:

Stopy kapitalizacji dla nieruchomości magazynowych na rynkach regionalnych w Polsce sięgają 5,0-5,5 proc., a w rejonie Warszawy około 4,0-4,3 proc. Potwierdzeniem utrzymującej się dobrej koniunktury mogą być natomiast m.in. kolejne spektakularne transakcje zawarte niedawno w sektorze komercyjnym, w tym zakup warszawskiego kompleksu The Warsaw HUB, wrocławskiej wieży Sky Tower, czy działki przy ulicy Towarowej 22 w Warszawie, przeznaczonej pod inwestycję mixed-use.

Zobacz także: Samsung po raz kolejny zainwestuje w Polsce! W planach budowa fabryki we Wronkach

Krajowe zasoby magazynowe wynoszą 23,8 mln mkw. powierzchni (dane na koniec 2021 roku). Według danych w ubiegłym roku powierzchnia zwiększyła się o przeszło 3 mln mkw. Co więcej, ponad połowa powierzchni magazynowo-przemysłowych została wybudowana w ciągu ostatnich pięciu lat. W Polsce wiodącym rynkiem magazynowym pozostaje województwo mazowieckie, gdzie skupia się ok. 25% krajowej podaży. Jednak nie sposób nie wspomnieć o rynkach wschodzących, dużą szansę na rozwój ma m.in. Podkarpacie (Więcej: Podkarpacie ma szansę stać się znaczącym rynkiem magazynowym).

Jak podają specjaliści Walter Herz, w 2021 roku najwięcej powierzchni przybyło w województwie śląskim (620 tys. mkw.), mazowieckim (425 tys. mkw.) oraz lubuskim (415 tys. mkw.). Obecnie najbardziej znaczące inwestycje powstają na terenie województw: łódzkiego, dolnośląskiego i śląskiego. Według Walter Herz:

W 2021 roku do najemców trafiło o 2,2 mln mkw. powierzchni więcej niż w roku poprzednim. Najwięcej zakontraktowanych magazynów zostało na obszarze województwa mazowieckiego (1,3 mln mkw.), śląskiego (1,2 mln mkw.), wielkopolskiego (1,1 mln mkw.) oraz dolnośląskiego (1 mln mkw.).

Co istotne, duży popyt na nieruchomości komercyjne został zrównoważony przez wysoki wolumen nowej podaży. Obniżony został również współczynnik pustostanów (obecnie wynosi ok. 3% w skali kraju).

Danfoss przenosi produkcję z Danii do Polski i tworzy jeden z największych oddziałów firmy na świecie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button